1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
27-11-2020
Vārdadienas šodien: Ignats, Virgīnija

Rakstos

Tās vēl nav beigas

 

 

Pagājušās nedēļas nogalē Baltinavas novada dramatiskais kolektīvs “Palādas” nosvinēja 15.dzimšanas dienu. Kolektīva vadītāja Anita Ločmele atklāja, ka pirms izrādēm amatierteātra aktieri sastājas aplī, tādējādi izveidojot savu noslēgto pasauli – “Palādu” pasauli. Dzimšanas dienas svinībās viņi aplī, precīzāk sakot, šoreiz pusaplī aicināja nostāties bijušos aktierus.


Mazs, maziņš autobusiņš laužas... Palādieši dzimšanas dienas svinības atklāja ar čemodāniem un teātra spēlei nepieciešamajiem rekvizītiem rokās. Aktieri bez ierunām un atrunām klausīja kolektīva vadītājas Anitas Ločmeles aicinājumam pulcēties uz perona. Sēžot autobusā, neizpalika dziesmas.


Kopbilde. “Tikšanās ar baltinaviešiem vienalga paliks uz visu mūžu, vai mēs to pieminēsim, vai nepieminēsim,” uzsvēra režisors Valdis Lūriņš. Jāpiebilst, ka “Palādām” režisors uzdāvināja lielu Nacionālā teātra kolektīva foto un četras eglītes. “Tas nenozīmē to, ka “Palādām” laiks iet pa skuju taku. Tas nozīmē to, ka pēc vairākiem gadiem būs vieta, kur aktieriem patērzēt,” paskaidroja V.Lūriņš. Parādā nepalika arī Ontons. Viņš lūdzās: “Dievs, iedod Lūriņam tādu prātu, lai viņš iestudē jaunu izrādi “Latgola.lv – 3”.”Zvans draugam! Latvijas Nacionālā teātra režisors Valdis Lūriņš klātesošos pārsteidza ar savdabīgu apsveikumu, proti, ar zvanu aktierim Uldim Dumpim, kurš baltinaviešiem, tā teikt, tiešajā ēterā vēlēja labu veselību: “Lai Anitai viegla roka, lai Imantam tikpat labi iet, kā līdz šim, un lai viņš palīdz arī Nacionālajam teātrim, un tāpat sveiciens Jāzepam un visiem, visiem paldies, ka es jūs pazīstu!” V.Lūriņš, jautāts par iespaidiem, atzina, ka atbraucis pie draugiem: “Prieks par Baltinavu, prieks par Baltinavas vidusskolas direktoru Imantu Slišānu, kurš uzdrošinās un veiksmīgi izspēlē Ontona lomas, kur vienlaikus jāspēj būt nopietnam un vieglprātīgam. Kad savulaik uzzināju, ka Ontona lomā iejūtas skolas direktors, sevī nospriedu: “Ja es būtu skolēns, tad šādā skolā noteikti gribētu mācīties.” Runājot par Anitu, jāsecina, ka viņas darbs ir augstu novērtēts ne tikai Ziemeļlatgalē, bet arī visā Latvijā. Viņas lugas ir Baltinavas lepnums! Man Anitā visvairāk patīk latgaliskā neatkarība, neklanīšanās autoritāšu priekšā. Latvija var būt laimīga, ka mūsu valstī ir tāds pierobežas priekšpostenis kā Baltinava. “Palādas” sniegums ir unikāls, par ko liecina Imanta dvēseles plašums, Jāzepa brīnišķīgās improvizācijas, Anitas neatkarība, Anitas mammas vitālais kustīgums un visu aktieru neliekuļotā brīnišķīgā sirsnība.”


Gāja jautri. Amatierteātra dzimšanas dienas ciemiņi aktīvi piedalījās jebkurās aktivitātēs, piemēram, videomateriālos atpazina izrāžu nosaukumus, tostarp dejoja un dziedāja.
Kopbilde. “Tikšanās ar baltinaviešiem vienalga paliks uz visu mūžu, vai mēs to pieminēsim, vai nepieminēsim,” uzsvēra režisors Valdis Lūriņš. Jāpiebilst, ka “Palādām” režisors uzdāvināja lielu Nacionālā teātra kolektīva foto un četras eglītes. “Tas nenozīmē to, ka “Palādām” laiks iet pa skuju taku. Tas nozīmē to, ka pēc vairākiem gadiem būs vieta, kur aktieriem patērzēt,” paskaidroja V.Lūriņš. Parādā nepalika arī Ontons. Viņš lūdzās: “Dievs, iedod Lūriņam tādu prātu, lai viņš iestudē jaunu izrādi “Latgola.lv – 3”.”


Lai daudz skatītāju! Ontons kā pirmo uzrunu teikt aicināja prāvestu Staņislavu Prikuli uzsverot: “Dīvs ir augstāks par visu, arī par laicīgo varu.” Prāvesta kungs atzina, ka, redzot “Palādas” izrādes, vienmēr tajās gūst kādu atziņu jeb domugraudu. Viņš palādiešiem vēlēja daudz skatītāju.Esmu gatava! Ruta Cibule atklāja, ka pirms kāda laika viņu uzrunājusi Anita Ločmele jautājot: “Vai esmu gatava runāt īpaši svinīgos apstākļos?” Atbildēju: “Mēģinājuši man tikai vārdu neiedot!” R.Cibule jokoja, ka kā neesošā rajona izbijušai kultūras ministrei ir patīkami par baltinaviešu panākumiem ilgu gadu garumā: “Prieks, ka esmu mēģinājusi jūs uzgrūst uz lielā ceļa. Prieks, ka tas ir izdevies!”


Apdzied aktierus. Baltinavas sievas Baltinavas Mūzikas un mākslas skolas direktores Marijas Bukšas vadībā, smiekliem skanot, apdziedāja amatierteātra aktierus, piemēram, “Tys Pīters līlejos, ka jis lels medenīks. Vylkam šove, lopsai tyka, vecejā caurumā”.


Vai padosies provokācijai? Režisore Anita Ločmele nešaubās, ka 15 gados amatierteātris ieguvis milzīgu bagātību, tiesa, ne kešā liekamu. “Tā ir dvēseles bagātība,” viņa paskaidroja. Sveicēji vairākkārt režisorei vēlēja uzrakstīt jaunas lugas.  


Svētku torte. Zīmīgi, ka svētku torti zālē ienesa Aigars Keišs un Edgars Jermacāns. Kāpēc šis fakts tik zīmīgs un būtisks? Kā nu ne, ja viņi izrādē “Ontans izaklaidej” iejūtas žurnālista Edgara Gabranova tēlā. Bet Edgari, atgādinām, vienmēr ir galanti!

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Vai pašvaldības piešķirtie līdzekļi jauno uzņēmēju atbalstam sevi vienmēr attaisno?