1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
18-06-2019
Vārdadienas šodien: Maira, Rasa, Rasma

Rakstos

Aicina pieteikties darba devējus

Nodarbinātības Valsts aģentūra darba devējiem piedāvā iespēju pieteikties atbalstam gados vecāku darbinieku darbaspēju saglabāšanai un prasmju pilnveidei. Tas ir Eiropas Sociālā fonda projekts “Atbalsts ilgākam darba mūžam”, paredzēts cilvēkiem virs 50 gadiem. Vairāk par to stāsta NVA Balvu filiāles vadītāja Sandra Kindzule.

Kādi darba devēji var pieteikties šim pasākumam?
-Pasākumam var pieteikties līdz 19.oktobrim, un to var darīt visi uzņēmumi, arī valsts vai pašvaldību institūcijas no Latvijas jeb darba devēji, kuri nodarbina cilvēkus vecumā virs 50 gadiem. Diemžēl tā ir, ka šajos gados darbiniekiem parādās izteikti veselības traucējumi, mazinās darba iemaņas, rodas psiholoģiska rakstura problēmas un tamlīdzīgi, un piedāvātais projekts ir iespēja šo problemātiku mazināt vai pat novērst.
Kādas personas varēs saņemt atbalstu?
-Protams, noteikti vairāki konkrēti kritēriji, starp kuriem kā lielāko mērķa grupu var paredzēt cilvēkus, kuriem konstatē veselības neatbilstību veicamajam darbam vai arodslimību pazīmes, ja cilvēks atradies ilgstošā prombūtnē darba nespējas dēļ, ja konstatēta arodslimība. Arī tad, ja cilvēkam veikt darbu kavē nepieciešamība aprūpēt ģimenes locekli, ja persona strādā nepilnu darba laiku ar zemiem ienākumiem, mazākiem par 80% no minimālā atalgojuma, kā arī nosaukti vēl citi kritēriji, starp kuriem cilvēkam jāatbilst vismaz vienam. Protams, darba devējs var nezināt, vai viņa darbinieki vecumā virs 50 atbilst kādam no kritērijiem. Taču par to nav jāuztraucas. Viņi droši var pieteikties, jo kritērijus izvērtēs pēc tam komisija, kas ieradīsies konkrētajā iestādē un tiksies ar darbiniekiem.
Kādā veidā var pieteikties?
- Informācija par pieteikšanos un kritērijiem darba devējiem pieejama NVA interneta vietnē www.nva.gov.lv. Pieteikties var elektroniski, anketu var aizpildīt arī rakstiski un nosūtīt pa pastu vai arī ienest personīgi NVA aģentūrā Rīgā. Līdzīgi kā citos konkursos, darba devējam jāatbilst nosacījumiem, piemēram, viņš nedrīkst būt nodokļu parādnieks. Zinu, ka kopējais šim projektam paredzētais finansējums Latvijas mērogā ir visai iespaidīgs, tāpēc aicinu darba devējus būt aktīviem un izmantot šo labo iespēju.
Kādus atbalsta veidus varētu saņemt?
-Paredzēti vairāki atbalsta mehānismi gan darba devējiem, gan viņu nodarbinātajiem. Darba devēji saņems uzņēmuma stratēģijas, arī darba vides un drošības izvērtējumu, ko veiks speciālistu komanda. Tajā būs darba aizsardzības speciālists, arodveselības ārsts, ergoterapeits, personālvadības speciālists. Saskaņā ar individuālo novērtējumu darbinieki saņems karjeras konsultācijas, prasmju nodošanas pasākumus un mentoringu, arī konkurētspējas paaugstināšanas pasākumus, vērstus gan uz cilvēka prasmju pilnveidošanu, gan veselības un fiziskā stāvokļa uzlabošanu. Tas notiks ar speciālistu - psihologu, psihoterapeitu, uztura speciālistu, arodveselības un arodslimību ārstu - palīdzību. Valsts atbalsts paredzēts darba vietu pielāgošanai, ko veiks saskaņā ar ergoterapeita norādījumiem, un darba devējs par to saņems dotāciju līdz 711 eiro par vienu darba vietu. Bez tam projektā iesaistītie nodarbinātie varēs piedalīties arī valsts atbalstītajos veselības uzlabošanas un slimību profilakses pasākumos, kas noteikti individuālajā izvērtējumā un būs atlīdzināti līdz 250 eiro.
Nav noslēpums, ka Latvija strauji noveco. Šis piedāvājums, akcentējot 50 gadu slieksni sasniegušos darbiniekus, ļauj domāt, ka uzsvars likts nevis uz viņu vecuma problēmām, bet tieši iespējām.
-Protams, jāatzīst, ka ikdienā, redzot bezdarbniekus, kuri nāk reģistrēties, daudziem ir acīmredzamas veselības problēmas. Mūsu filiālē uzskaitē ir 25% invalīdu. Daudziem veselības traucējumi ir radušies saistībā ar tiešo darbu un ir vērojamas arodsaslimšanu pazīmes. Taču nav jāsaprot, ka darba karjeras veidošana attiecas tikai uz jauniešiem. Būtībā to var veidot visa sava darba mūža garumā, un tas pat ir jādara arī vecumā virs 50. Ir svarīgi būt gataviem pārmaiņām un ilgāk noturēties darba tirgū. Arī mēs, tiekoties ar darba meklētājiem, cenšamies viņus sapurināt, likt paraudzīties uz sevi un dzīvi citādām acīm, lai gan daudzi samierinās ar situāciju un negrasās ko mainīt. Ne mazāk svarīgs ir pašu cilvēku domāšanas veids un motivācija: ir jābūt tā, ka gadījumā, ja cilvēks vēlas strādāt, ir jābūt iespējām to darīt.
Bet vai piecdesmitgadnieks darba devējam patiešām ir pievilcīgs un vērtīgs resurss - kā pieņemts teikt?
-Pastāstīšu konkrētu piemēru no savas filiāles. Mēs šogad divas vakances aizpildījām ar kundzītēm virs 50 gadiem, lai arī mana nostāja bijusi, ka priekšroka būtu dodama jaunajiem. Varbūt vienkārši paveicies, bet darbinieces ir savā vietā – izdarīgas, protošas, ieinteresētas, gatavas pārmaiņām. Varbūt tas ir maldīgs stereotips, ka cilvēki nevēlas pārmaiņas? Viss ir individuāli, jo cilvēki ir tik dažādi. Protams, ir dzirdēti fakti, ka darbinieki virs 50 gadiem uzņēmējiem nav izdevīgi un viņiem tas ir skaidri pateikts.
Ko liecina fakti skaitļu valodā?
-Bezdarbnieku skaits Balvu filiālē (Balvu, Baltinava, Rugāju, Viļakas novadi ) ir 1339, no kuriem 695 jeb 52% ir vecumā virs 50 gadiem. Invalīdu skaits sasniedz 25% jeb 338 no kopējā bezdarbnieku skaita.
Kā uzmundrinātu vecākās paaudzes darbiniekus?
-Ir jāsaprot, ka mainīties līdzi laikam, iegūt papildu izglītību un kvalifikāciju ir svarīgi pašam cilvēkam. Nedrīkst baidīties mainīties, jo pārmaiņas nozīmē iespējas ilgākam darba mūžam, sociālo prasmju uzturēšanu un arī interesi par dzīvi, kas kļūst sevišķi svarīgi, palielinoties gadu skaitam.

Laika prognoze

Balvi

Humidity:
Wind: at
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
vadi

Veiksmes prognoze

Ceturtdiena

Radoša ceturtdiena radošiem cilvēkiem, kad galvā var tapt super scenārijs par Līgo vakara svinēšanu, gan dzimt jauna melodijas, raksts vai dzejolis, vai uz molberta brīnišķīga glezna. Tāpat šodien cenšamies dzīvot viegli kā putniņi gaisā, kā tanī teicienā: ne tie sēj, ne tie pļauj, bet tāpat ir paēduši. Tomēr šodienas eiforijā nevajadzētu aizmirst par savu jaunāko paaudzi: bērniem vai mazbērniem, kā arī mājdzīvniekiem. Kā tikai jūs šodien atlaidīsiet grožus, tā viņi uzreiz var nogāzt kādus podus. Tāpēc šodien, lūdzu, sekojiet viņu nodarbēm!