1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
03-12-2021
Vārdadienas šodien: Klaudijs, Sabīne, Sarma

Rakstos

Vēlreiz par Covid-19 simptomiem

Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgāko simptomu noteikšana ir vēl svarīgāka. Covid tests ne vienmēr ir pieejams tūlīt, tādēļ vērtīgi zināt, kādi simptomi ir precīzi un specifiski tieši šai saslimšanai, norāda ārste Inga Orleāne Veselības centru apvienībā.

Lielāko daļu cilvēku testē, kad viņiem jau ir simptomi, taču veids, kā novērst slimības uzliesmojumus, ir veikt nejaušu, uz populāciju balstītu Covid-19 testēšanu. Ārste uzsver, ka testēšana, ja to veic līdz ar pētniecību, uzrāda ne tikai agrīnus saslimšanas gadījumus, bet arī dokumentē simptomātiku.
Pētījumā noteica simptomu topu pieaugušajiem. Izteiktākā pazīme bija garšas un smaržas zudums, kas apsteidza tādus simptomus kā drudzis, drebuļi, muskuļu sāpes un pat ilgstošs klepus. Rezultātā radīja septiņu simptomu topu, ko izmantojot, var precīzāk atlasīt iespējami saslimušo testēšanu.
Lūk, šie 7 atslēgas simptomi pieaugušajiem:
* garšas zudums,
* smaržas zudums,
* drudzis,
* ilgstošs klepus,
* drebuļi,
* apetītes zudums,
* muskuļu sāpes.
Bērniem Covid-19 simptomu profils pētījumā bija nedaudz atšķirīgs no pieaugušajiem. Pastāvīgu klepu, kas raksturīgs pieaugušo grupā, bērnu grupā aizvietoja cits simptoms – galvassāpes, kas bija starp septiņiem galvenajiem simptomiem. Tas ir būtisks rādītājs, lai izlemtu, kad pārbaudīt bērnus. Ir vērts atzīmēt, ka bērniem ar iesnām bija mazāka iespējamība, ka Covid tests būs pozitīvs.
7 svarīgākie simptomi 5-17 gadu vecuma grupā:
* garšas zudums,
* smaržas zudums,
* drudzis,
* galvassāpes,
* drebuļi,
* apetītes zudums,
* muskuļu sāpes.
Covid-19 pasaulē cirkulē jau divus gadus. Laika nogrieznī raugoties, var runāt par to, ka dažādiem Covid-19 variantiem ir dažādi simptomu kopumi. Ārste norāda, ka vīrusa alfa tipa infekcijas gadījumā ir vairāk iekaisis kakls, klepus, drudzis, slikta dūša un vemšana nekā pirmatnējā i vīrusa varianta gadījumā. Diemžēl patlaban vēl nav pilnīgi droši ticamu datu par simptomātiku delta variantam.
Grūti atbildēt uz jautājumu,- pēc kādiem simptomiem orientēties? Ārste skaidro: “Te arī rodas galvenā problēma ar simptomu izmantošanu testēšanas nepieciešamības noteikšanā. Atkarībā no tā, cik disciplinēti vai nedisciplinēti valkājam maskas un distancējamies, sabiedrībā atgriežas arī citi elpceļu vīrusi. Tas noteikti apgrūtinās Covid-19 noteikšanu tikai ar simptomātikas palīdzību. Iespējams, samazināsies klepus vai drudža simptomi, kas ir raksturīgi tieši Covid-19, nevis gripai vai kādai citai respiratorajai slimībai. Tāpēc ir tikai viena pareizā atbilde uz jautājumu, kuriem simptomātiskajiem pacientiem ir noteikti jāveic Covid-19 tests. Visiem!”
Jāņem vērā, ka statistiskais modelis, kas balstīts uz simptomu kopumu, efektīvs var būt tikai kontekstā, kurā tas iegūts. Smaržas un garšas zudums, kas, šķiet, ir izteikts Covid-19 simptoms, mēdz būt arī jebkurai citai respiratorā vīrusa izraisītai slimībai. Ir svarīgi būt zinošiem Covid-19 simptomātikā, taču jautājumā par testēšanas nepieciešamību nevar paļauties tikai uz kādu noteiktu simptomu!” teic Inga Orleāne.

vadi

Veiksmes prognoze


.