1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
03-12-2021
Vārdadienas šodien: Klaudijs, Sabīne, Sarma

Rakstos

Dūmu detektoram jābūt uzstādītam katrā mājoklī

Pērn stājās spēkā Ugunsdrošības noteikumu prasība – ikvienā dzīvoklī jābūt vismaz vienam dūmu detektoram, bet privātmājā detektoram jābūt uzstādītam katrā stāvā. Privātmāja papildus jānodrošina arī ar ugunsdzēsības aparātu.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika par šī gada deviņiem mēnešiem liecina, ka no valstī reģistrētajiem 5537 ugunsgrēkiem 26% jeb 1441 ugunsgrēks noticis mājokļos: 924 – daudzdzīvokļu ēkās vai dzīvokļos; 374 – individuālajās mājās; 114 – dārza mājās; 12 – vasarnīcās; 13 – cita veida būvēs.
Neraugoties uz prasību par obligātu dūmu detektoru uzstādīšanu, VUGD apkopotā informācija par notikumiem, kur bija iespējams iegūt ziņas par detektoriem, liecina, ka 50% gadījumu jeb 715 mājokļos, kur bija izcēlies ugunsgrēks – dūmu detektori nebija uzstādīti. Savukārt 430 mājokļu ugunsgrēki tika laikus pamanīti, jo bija nostrādājis dūmu detektors, un mājokļu iemītniekiem bija iespēja novērst aizdegšanos tās sākuma stadijā vai atstāt piedūmotās telpas un izsaukt ugunsdzēsējus glābējus.

Tikai darbspējīgs dūmu detektors spēj glābt dzīvības
Šogad veiktajā VUGD pētījumā par Latvijas sabiedrības izpratni par rīcību ārkārtas, katastrofu vai to draudu situācijās, 87% respondentu atbildēja, ka mājoklī ir uzstādīts dūmu detektors. Līdzīgi rezultāti bija arī Iekšlietu ministrijas veiktajā pētījumā, kur 81% respondentu vēstīja, ka ir uzstādījuši dūmu detektorus.
Iedzīvotājiem, kuri rūpīgi gādā par savu un tuvinieku drošību un ir uzstādījuši dūmu detektorus, atgādinām, ka ierīce ir regulāri jāpārbauda. Līdzīgi kā citām ierīcēm, arī dūmu detektoram ir savi lietošanas nosacījumi. Atkarībā no ražotāja nosacījumiem, reizi nedēļā vai reizi mēnesī būs jānospiež kontroles jeb testa poga, kas atrodas uz detektora korpusa, un jāsagaida signāls. Ja detektors izplata skaņu, tātad tas ir darbspējīgs. Vismaz reizi gadā detektoru ieteicams atvienot no stiprinājuma pie griestiem un notīrīt putekļus no ierīces. Dūmu detektori darbojas uz baterijām, līdz ar to būs nepieciešams laikus nomainīt bateriju, par ko atgādinās arī pats detektors, raidot īsus skaņas signālus. Ierīces darbības pārbaudei nevajadzētu izmantot cigareti vai kādu citu dūmu avotu, jo darbspējīgs detektors, atpazīstot dūmus, turpinās dot nepārtrauktu, spalgu skaņas signālu.

Izglāb dzīvību – uzstādi mājoklī dūmu detektoru!
Šogad ugunsgrēkos gājuši bojā jau 78 cilvēki, un lielākā daļa no traģiskajām ugunsnelaimēm ir notikusi mājokļos. Visbiežāk ugunsgrēki izceļas diennakts tumšajā laikā, kad ugunsgrēku bijis grūti savlaikus pamanīt. Iespējamie iemesli visbiežāk ir saistīti ar neuzmanīgu rīcību ar uguni, trešdaļā gadījumu cilvēku bojāejas iemesls ir saistīts ar neuzmanīgu smēķēšanu, piemēram, guļot dīvānā. Šie ugunsgrēki nav platības ziņā lieli, bet kaitīgākais ir tieši sadūmojums. Ja dūmu detektors būtu bijis dzīvoklī, iespējams, sadūmojums tiktu savlaicīgi pamanīts un cilvēkam būtu bijusi iespēja izglābties.

vadi

Veiksmes prognoze


.