1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
22-03-2019
Vārdadienas šodien: Izidors, Kazimirs

Rakstos

Izaicini savas pelēkās šūnas!

Jo lielāks skaits cilvēku dalās ar ziņu, jo tā ir ticamāka. Cilvēkam var uzticēties, ja viņš saka, ka ir labs draugs. Dažas reizes zagt internetā ir pieļaujami. Kritiskā domāšana ir sinonīms kritikai. Šie ir tikai daži no aplamiem apgalvojumiem, kuriem, daudz nedomājot, piekrīt liela daļa Latvijas Drošāka interneta centra Drossinternets.lv organizētā skolēnu zināšanu konkursa “Izaicini savas pelēkās šūnas!” dalībnieku – dažādu vecuma grupu skolnieku.
Lai pārliecinātos, kā Latvijas skolēni orientējas interneta pasaulē, Drossinternets.lv februārī organizēja konkursu “Izaicini savas pelēkās šūnas!” tiešsaistes testa formā. Konkursa jautājumi bija atšķirīgi dažādām klašu grupām: 1.-4.klasēm, 5.-7.klasēm. 8.-9.klasēm, kā arī 10.-12.klasēm. Tie ietvēra nozīmīgākās ikdienā pielietojamas digitālās prasmes: kritisko domāšanu, influenceru darbības analīzi, reklāmu atpazīšanu, ziņas ticamības izvērtēšanu, informācijas meklēšanu, faktu un viedokļu nošķiršanu, apdomīgu iepirkšanos internetā. Skolēni apliecināja arī savas tehniskās prasmes, piemēram, kā deaktivizēt sociālā tīkla kontu. Mēneša laikā tiešsaistes testu izpildīja 16 284 skolēni. Visaktīvākie bija 5.-7.klašu skolēni, bet viskūtrākie – vidusskolnieki.
“Internets ir kļuvis par vidi, kurā skolēni izklaidējas, sazinās savā starpā, mācās un radoši izpaužas, ikdienā saskaroties ar nepieciešamību pārzināt gan drošības jautājumus, gan autortiesības, pilnveidot prasmi atrast un kritiski izvērtēt informāciju, izturēties pieklājīgi un izmantot interneta iespējas savu mērķu sasniegšanā. Visas šīs zināšanas, prasmes un attieksmes veido skolēna digitālo pratību. Sakām lielu paldies pedagogiem, kas apzinās, ka digitālā pratība ir starpdisciplināra un pilnveidojama praktiskos ikdienas uzdevumos. Apkopotie konkursa rezultāti ir vienlaikus kopīgiem spēkiem sasniegtā braukšanas ātruma mērītājs un ceļazīme turpmākajam darbam,” uzsver Drossinternets.lv izglītības darba vadītāja Liene Valdmane.
8% 1.- 4.klašu grupas skolēnu uzķertos uz internetā izliktiem slazdiem un, ieraugot internetā reklāmas baneri ar tekstu “Tu esi laimējis...”, spiestu uz tā, norādot savu mājas adresi. 20% teicās būt piesardzīgāki – ar mājas adresi nedalītos, bet uz banera gan uzspiestu intereses pēc. Tas apliecina, ka bērni neapzinās risku lejupielādēt vīrusu savā ierīcē, ja tiek klikšķināts uz uzrunājošiem reklāmas baneriem. Turpat 30% šīs vecuma grupas bērnu atbild apstiprinoši uz apgalvojumu, ka “privāta saruna internetā vienmēr nozīmē, ka rakstītais un sūtītais paliek tikai starp jums, tāpēc var pilnībā uzticēties otram un sūtīt jebko, pat tādas lietas, ko negribētu, lai vēl kāds uzzina”. 20% gan savu apstiprinošo atbildi pastiprina ar to, ka tas atkarīgs no otra cilvēka, vai viņš saka, ka ir patiešām labs draugs. “Vieglprātīgo bērnu attieksmi pret privātas informācijas sūtīšanu apliecina Drossinternets.lv ziņojumu līnijā saņemtie problēmu gadījumi, kad bērns tiek pazemots, jo viņa privātā informācija, fotogrāfijas un video ir nonākuši publiskai apskatei,” skaidro L.Valdmane.
5.-7.klašu grupas uzdevumā, ievietojot attēlu ar reālu vīrusa izsūtīšanas piemēru WhatsApp platformā, tikai nepilni 70% bērnu saprata, ka, spiežot uz saites, visticamāk lejupielādēs vīrusu savā telefonā. Pārējie 30% ticēja solījumam, ka varēs nomainīt krāsu savai WhatsApp lietotnei, vai arī uzskatīja, ka nekāds ļaunums nevar notikt, uzspiežot uz saites, jo tā ir tikai reklāma. Uzmanību jāpievērš skolēnu zināšanām par autortiesībām – 10% saka, ka ir atļauts dažas reizes nokopēt mūzikas CD, DVD, filmas, ja to dara tikai dažas reizes un nepārdod citiem, bet vienkārši uzdāvina. Influenceru jeb iedvesmotāju ietekmes spēku jauniešu vidū apliecina fakts, ka vairāk nekā 800 11-14 gadus vecu bērnu jeb 12% no šīs vecuma grupas testa dalībniekiem atzina, ka viņi noteikti prasītu vecākiem iegādāties un būtu ļoti bēdīgi, ja vecāki nepirktu tās preces un produktus, ko influenceri ir ieteikuši kā ļoti labus.
Satraukumu raisa 8.-9.klašu skolēnu reakcija saistībā ar kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu. 21% jauniešu paši nepiedalītos apcelšanā, bet neko nedarītu lietas labā, lai pārtrauktu klasesbiedra pazemošanu. Neapmierinošas ir arī vecāko pamatskolas klašu skolēnu atbildes par internetā publicētas ziņas patiesumu. Proti, 20% atzīmēja, ka jāpārbauda ir tikai ziņas autors: ja internetā ir publicēti vairāki viņa raksti, var pieņemt, ka tas ir profesionāls žurnālists un viņa rakstītajam var uzticēties. Savukārt 10% jauniešu uzskata, ka par ziņas patiesumu var spriest pēc tās popularitātes, aplami ticot – jo vairāk cilvēki ir dalījušies ar ziņu, jo ticamākai ziņai jābūt.
Arī 10.-12.klašu skolēni uzrāda nepilnīgas zināšanas par interneta informācijas patiesumu. Turpat 25% jauniešu uzskata: ja internetā rakstīts, ka kāds zinātnieks ir publicējis jaunus atklājumus un pierādījumus, tam var pilnībā ticēt. Gandrīz 30% jauniešu nezina, ko nozīmē jēdziens ‘kritiskā domāšana’, viņu atbildes bija, ka tā ir domāšana kritiskās situācijās vai negatīvu spriedumu un kritikas izteikšana publiski. Kritiskā domāšana patiesībā ir informācijas un datu analīze ar mērķi pārliecināties par tās objektivitāti un patiesumu.
Konkurss “Izaicini savas pelēkās šūnas!” ir jau otrā plaša mēroga skolēnu zināšanu pārbaude, kas balstīta praktiskos uzdevumos, nevis skolēnu pašvērtējumā, ko organizē Drossinternets.lv. 2018.gadā kopā ar Valsts izglītības satura centru norisinājās diagnostikas darbs, kas aptvēra 420 skolas visā Latvijā. Darbu pildīja vairāk nekā 18 tūkstoši 3. un 6.klašu skolēnu.
Drossinternets.lv aicina skolas un to audzēkņus, kuri nav pildījuši testu “Izaicini savas pelēkās šūnas!”, to izpildīt, lai pārbaudītu skolēnu zināšanas.
* 1.- 4. KLASEI ej.uz/peleko_konkurss_1-4
* 5. - 7. KLASEI ej.uz/peleko_konkurss_5-7
* 8. - 9. KLASEI ej.uz/peleko_konkurss_8-9
* 10. - 12. KLASEI ej.uz/peleko_konkurss_10-12

Jauniešus aicina kandidēt 9.Jauniešu Saeimas vēlēšanās

Saeima jau devīto gadu aicina jauniešus piedalīties projektā “Jauniešu Saeima” un kandidēt uz 9.Jauniešu Saeimu. Vēlēšanas šogad ilgs līdz 7.aprīlim. “Mums visiem ir vienots mērķis – politikai jādarbojas Latvijas un tās cilvēku interesēs. Mēs visi veidojam Latviju. Aicinu jauniešus pieteikt savas idejas, aizstāvēt tās, iegūt jaunas prasmes un pilnveidot sevi, lai nākotnē kļūtu par tiem, kuru lēmumi nodrošina mūsu valsts uzplaukumu,” aicinot piedalīties, pauž Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Lai iekļūtu 9.Jauniešu Saeimā, jaunieši vecumā no 15 līdz 20 gadiem tiek aicināti pieteikt savu ideju virtuālajās vēlēšanās interneta vietnē – vēlēšanu platformā - www.jauniesusaeima.lv. Iesaistīties projektā aicināti gan Latvijā, gan ārpus valsts dzīvojošie jaunieši. Katrs jaunietis kandidē atsevišķi un kā sava veida vēlēšanu programmu piedāvā kādu sev svarīgu ideju. Šī gada temats - “Jaunietis. Latvija. Eiropas Savienība” - ir saistīts ar maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām, un jaunieši pasākumā rosināti diskutēt par aktuāliem jautājumiem, apzinoties sevi ne tikai kā daļu no Latvijas, bet arī Eiropas Savienības (ES). Vēlēšanās jaunieši savu ideju aicināti pieteikt par kādu no četrām tēmām – jaunietis ES, jaunietis sabiedrībā, izglītības iespējas un ES nākotne -, lai klātienē Saeimas namā runātu par iesaistīšanos politiskajos procesos, latviskās identitātes saglabāšanu ārpus Latvijas, ikdienas norisēm sabiedrībā, jauniešu izglītības iespējām dažādās programmās un Eiropas Savienības dienaskārtības jautājumiem. 9.Jauniešu Saeimā ievēlētie 100 jaunieši, par kuru idejām būs saņemts lielākais balsu skaits, 26.aprīlī pulcēsies Saeimas namā, lai klātienē iepazītu likumdevēja darbu un no parlamenta tribīnes uzrunātu vienaudžus par aktuālām tēmām Latvijas un ES nākotnes veidošanā.
Darbība Jauniešu Saeimā ir pietuvināta reālajam parlamenta darbam – likumu izstrādes procesam komisijās un Saeimas sēdēs. 9.Jauniešu Saeimas deputātiem būs iespēja strādāt četrās nozaru komisijās: Ārlietu, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu, Izglītības, kultūras un zinātnes un Eiropas lietu komisijā. Plānots, ka pēc darba komisijās, ko vadīs Saeimas nozaru komisiju priekšsēdētāji, notiks Jauniešu Saeimas sēde un to vadīs Saeimas priekšsēdētāja.

Karavīri ciemosies Tilžā un Balvos

7.martā Nacionālo bruņoto spēku Štāba bataljona karavīri viesosies Tilžas vidusskolā un Balvu Profesionālajā un vispārizglītojošajā vidusskolā, tādējādi aizsākot projektu “Štāba bataljona simtgades labie darbi”. Atgādinām, ka pērn septembrī trīspadsmit Latvijas skolās tika uzsākts valsts aizsardzības mācības pilotprojekts, kura mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošās valsts aizsardzības kontekstā.

No Rīgas atgriežas ar uzvaru

 

Mūzikas skolu pūšamo instrumentu spēles un sitaminstrumentu spēles audzēkņiem un pedagogiem noslēdzies ilgais un saspringtais valsts konkursa maratons. No vienpadsmit Balvu Mūzikas skolas konkursantiem septiņi atgriezās mājās ar diplomiem par ieņemtajām godalgotajām vietām. Savukārt 7.trompetes klases audzēknis Ričards Ķirsons pārveda mājās diplomu par 1.vietu.

Valsts konkurss ir kā lakmusa papīrs, kas uzreiz parāda, cik darba ieguldījuši audzēkņi un pedagogi, cik konkurētspējīga ir tā vai cita mūzikas skola valsts līmenī.
Balvu Mūzikas skolas kolektīvs lepojas ar tiem audzēkņiem, kas, izturējuši divas valsts konkursa tūres, izcīnīja godpilno pienākumu pārstāvēt Balvu Mūzikas skolu finālā Rīgā. Turklāt no vienpadsmit konkursantiem septiņi atgriezās mājās ar diplomiem par ieņemtajām godalgotajām vietām. 3.vietu savās vecuma grupās izcīnīja 2.klarnetes klases audzēkņi Anastasija Garkuša (klarnete), Roberts Ivdris (eifonijs), 3.klases audzēknis Adrians Ļvovs (eifonijs), 5.saksofona klases audzēknes Megija Kriviša un Kerija Žanete Zeltiņa, 7.flautas klases audzēkne Una Romāne. Īpaši skolas kolektīvs priecājas par 7.trompetes klases audzēkni Ričardu Ķirsonu, kurš sīvā cīņā guva lielisku uzvaru un pārveda mājās diplomu par 1.vietu.
Milzīgs ir pedagogu ieguldījums audzēkņu panākumu kaldināšanā. Pateicību un aplausus pelnījuši Arnis Graps, Egons Salmanis, Vladimirs Bondarenko un mūsu lieliskais koncertmeistars Viktors Bormanis.
Audzēkņi un pedagogi sagatavojuši lielisku dāvanu skolas 60 gadu jubilejas priekšvakarā. Kaut arī nogurums ir liels, instrumentus neviens negrasās likt malā, jo, lai arī visatbildīgākais – valsts konkurss nav vienīgā sacensība, kurā piedalās skolas audzēkņi. Šonedēļ četras saksofonistes devās uz Rīgu, lai pārbaudītu savus spēkus konkursā “Saxophonia 2019”, skolas vokālais ansamblis Lindas Vītolas vadībā startēs konkursā “Balsis”, bet vijoles klases audzēkņiem būs gods piedalīties meistarklasēs un vērot izcilu mūziķu sniegumu Latgales vēstniecībā “GORS”, kur uzstāsies viens no slavenākajiem pasaules kamermūzikas orķestriem “Maskavas virtuozi”.

 

Vijolnieki gūst panākumus

7.februārī Ludzas Mūzikas pamatskolā notika 2. Jauno vijolnieku konkurss, kurā piedalījās mūzikas skolu audzēkņi no Viļakas, Krāslavas, Rēzeknes, Jēkabpils, Kārsavas, Zilupes, Daugavpils un arī viesmīlīgie saimnieki – ludzēnieši.

Balvu Mūzikas skolu pārstāvēja ievērojams dalībnieku skaits – seši vijolnieki, kuri demonstrēja savu māku trīs vecuma grupās.
Pirmajā grupā uzstājās trīs mazie vijolnieki, kuri par savu sniegumu izpelnījās pelnītu un augstu vērtējumu. Tā 2.klases audzēkne Anete Dzene saņēma Atzinības rakstu, 2.klases audzēkne Renāte Pavlova ierindojās 2.vietā, bet visaugstāko žūrijas vērtējumu par lielisko muzicētprasmi saņēma mazā debitante – 1.klases audzēkne Sofija Paula Timošenko.
Otrajā vecuma grupā Balvu Mūzikas skolu pārstāvēja 5.klases audzēknis Armands Tutiņš, kura izteiksmīgā muzicēšana tika godam novērtēta – puisis ierindojās 3.vietā.
Trešajā vecuma grupā ļoti sīvā konkurencē Atzinības rakstu saņēma 7.klases audzēkne Evelīna Pipcāne. Jāpiebilst, ka Evelīna 25.janvārī startēja arī 5. Mazajā Augusta Dombrovska konkursā Rīgā, kurā Latgales reģionu pārstāvēja tikai Balvu Mūzikas skola, bet pārējie dalībnieki bija no Rīgas vai Pierīgas skolām. Šajā augsta līmeņa konkursā Evelīna ieguva Atzinības rakstu.
Visus audzēkņus konkursam sagatavoja ilggadējā vijoles nodaļas vadītāja un lieliskā skolotāja Zoja Zaharova, kura spēj iedvesmot savus vijolniekus intensīvam darbam. Vijolnieku koncertmeistari bija Jeļena Agafonova un Rita Kočerova.
Savukārt Viļakas Mūzikas un mākslas skolu konkursā pārstāvēja trīs audzēkņi. Divas no dalībniecēm, skolotājas Svetlanas Krasnokuckas 3.vijoles klases audzēkne Marija Gardere un skolotājas Ilonas Bukšas 3.vijoles klases audzēkne Anna Maksimova ieguva konkursa Atzinības. Kopā ar viņām par panākumiem priecājas meiteņu koncertmeistare Jeļena Laicāne.

Laika prognoze

Balvi

Humidity:
Wind: at
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
vadi

Veiksmes prognoze

Svētdiena

Stipri šaubos, vai šī svētdiena ir domāta pavadīšanai barā. Drīzāk – lai atpūstos, pafilozofētu, pārdomātu dzīvi, palasītu gudras grāmatas, palaiskotos aromātiskā vannā vai vienkārši izgulētos. Jo šodienas skraidīšana apkārt var beigties ar saskriešanos ar traku suni vai cilvēku. Un diez vai Tev rīt gribēsies doties uz darbu vai skolu ar zilu aci, lauztu degunu vai smadzeņu satricinājumu (tpu, tpu). Ja šodien rodas kāda problēma, tad turies pie pārbaudītām vērtībām. Un lūdz palīdzību cilvēkam, ar kuru kopā esat apēduši pus pudu sāls.