1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
31-01-2023
Vārdadienas šodien: Sonora, Spīdola

Rakstos

Izbeidz pašvaldības līdzdalību

Domes sēdē nolēma izbeigt Balvu novada pašvaldības līdzdalību SIA “Viļakas Veselības aprūpes centrs” pēc SIA “Viļakas Veselības aprūpes centrs” un Nacionālā veselības dienesta līgumu termiņa beigām – 31.12.2024.

Ja ir neskaidrības...

Centāmies arī noskaidrot, kuriem obārstiem ir noslēgti līgumi, lai sniegtu valsts apmaksātos pakalpojumus bērniem. Nebija rodama skaidra atbilde uz iedzīvotāju jautājumu par daktera Bičko pakalpojumiem, jo neizdevās ar viņu pašu sazināties. Atkārtoti sazinoties ar Nacionālā veselības dienesta (NVD) sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāju Eviju Štālbergu, saņēmām viņas skaidrojumu, ka neskaidrību vai neapmierinātības gadījumos par kāda ārsta darbību iedzīvotājiem jāvēršas NVD. Var rakstīt e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. , var doties klātienē (Rīga, Cēsu iela 31,k- 3, 6. ieeja), vai zvanīt 80001234.

Laiks parunāt par seksu

Lai uzlabotu izpratni par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, mazinātu seksuāli transmisīvo infekciju izplatību, nepilngadīgo grūtniecību un mākslīgi veikto abortu skaitu, Veselības ministrija 2023.gadā īstenos sabiedrības informēšanas kampaņu seksuālās un reproduktīvās veselības veicināšanai “Cik brīvi tu runā seksa valodā? Par veiklu valodu!”. Aizvadītā gada nogalē pētījumu centra SKDS veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja atklāj: 64% iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem netiek runāts pietiekami daudz. Turklāt aptaujas dati atklāj satraucošus faktus – puse aptaujāto, kuriem ģimenē ir 10–18 gadus veci bērni, ar viņiem par seksuālo un reproduktīvo veselību nav runājuši. 41% Latvijas iedzīvotāju ģimenē vispār nerunā par tēmām, kas saistītas ar seksuālo un reproduktīvo veselību. Kampaņas laikā, piesaistot jomas speciālistus, tiks sagatavotas īsfilmas un informatīvi materiāli gan vecākiem, gan jauniešiem.

Veselība maksās dārgāk

Pacientu līdzmaksājums par valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem ir palicis nemainīgs, bet maksas pakalpojumu cenas gan ir pieaugušas. Par kādu summu, ir jāinteresējas katrā ārstniecības iestādē.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā par ārsta konsultāciju tagad līdzšinējo 40 eiro vietā jāmaksā 50 eiro. Maksas pakalpojumu cenas ir palielinājusi arī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca: speciālista konsultācija iepriekš tur maksāja 45 eiro, bet tagad 55 eiro. No jaunā gada vidēji par 10% dārgāki kļuvuši arī maksas pakalpojumi Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā.

Vai saukt ātro palīdzību, ja salauzta roka?

“Vai ātrajai medicīniskajai palīdzība ir jābrauc uz izsaukumu, ja cilvēks salauzis roku?” jautā “Vaduguns” lasītājs.

NMPD mājaslapā lasāms: “Uz ārkārtas tālruni 113 jāzvana situācijās, kad cilvēka dzīvība ir apdraudēta un palīdzības saņemšanā izšķirošas ir minūtes – ir gūta ļoti smaga trauma vai ir pēkšņa saslimšana un neatliekamā medicīniskā palīdzība nepieciešama nekavējoties. Situācijas, kad jāizsauc NMPD mediķi: bezsamaņa; apstājas elpošana vai rodas pēkšņi elpošanas traucējumi; ir smagas traumas vai spēcīga asiņošana, kas apdraud dzīvību; pazīmes, kas liecina par infarktu (pēkšņas sāpes aiz krūšu kaula); pazīmes, kas liecina par insultu (ir vienas puses pēkšņs vājums); citas dzīvību apdraudošas situācijas.
NMPD apzinās, ka cilvēks bez medicīniskas izglītības ne vienmēr spēj objektīvi izvērtēt savu veselības stāvokli. Tāpēc, pasliktinoties veselības stāvoklim vai jebkuru neskaidrību un šaubu gadījumos, jau savlaicīgi vajadzētu sazināties ar mediķiem: darba laikā ieteicams konsultēties ar savu ģimenes ārstu, savukārt, kad nav tādas iespējas, bet nepieciešams mediķu padoms veselībai steidzamās situācijās un nav skaidrs, kā rīkoties, zvanīt Ģimenes ārstu konsultatīvajam tālrunim, doties pie dežūrārsta vai steidzamās medicīniskās palīdzības punktu mediķiem.
Ja dzīvībai un veselībai nedraud briesmas, mediķu padomu un konsultāciju sniedz: ģimenes ārsts vai viņu aizvietojoša ārstniecības persona ģimenes ārsta praksē. Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis – 66016001. Tur darba dienās no plkst. 17.00 līdz 8.00, bet brīvdienās un svētku dienās visu diennakti – kvalificēti mediķi, uzklausot pacienta sūdzības, ieteiks, kā rīkoties un kur saņemt palīdzību.”

vadi

Veiksmes prognoze


.