1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
28-09-2021
Vārdadienas šodien: Lana, Sergejs, Svetlana

Rakstos

Kurp doties ar depresijas simptomiem?

Latvijā ar depresijas simptomiem saskārušies 7–8% sabiedrības, taču no šiem aptuveni 120 000 cilvēku psihiatru vai ģimenes ārstu redzeslokā nonāk tikai 5% jeb aptuveni četri līdz pieci tūkstoši, liecina Latvijas Psihiatru asociācijas (LPA) rīcībā esošā informācija. Kā liecina pētījums, daudzus cilvēkus ar depresijas simptomiem no palīdzības meklēšanas attur bailes, ka nāksies doties uz psihiatrisko slimnīcu. LPA kampaņā “Depresijas cena” atgādina – Latvijā ir pieejamas gan psihiatru, gan psihoterapeitu un psihologu konsultācijas un, palīdzību meklējot savlaicīgi, ārstēšanās stacionārā nebūt nav obligāta.
“Diemžēl nereti saskaramies ar dažādiem pret psihiatriju vērstiem aizspriedumiem, jo sabiedrībā ir dzīva sāpīga vēsturiskā atmiņa par padomju laikiem, kad psihiatrija saistījās ar politiski motivētu ieslodzījumu un represīvām metodēm. Mēs neesam unikāli – līdzīgi aizspriedumi un sāpīgas atmiņas, kas krājušās jau kopš viduslaikiem, dominē visā pasaulē. Taču psihiatrija pēdējā laikā ļoti mainās, veidojas arvien vairāk ambulatoro dienas centru, kur cilvēks var saņemt psihoemocionālo atbalstu, piemēram, psihologa, mākslas terapeita, mūzikas terapeita, drāmas terapeita un citu speciālistu konsultācijas gan individuāli, gan grupā, bet vakarā mierīgi doties mājās,” stāsta LPA prezidents Māris Taube.
Kā izvēlēties īsto speciālistu? Pirmais cilvēks, ar kuru var aprunāties par savu nomāktību, ja tā nepāriet vismaz divas nedēļas, ir ģimenes ārsts, kurš ir tiesīgs sniegt konsultācijas arī psihisku slimību gadījumā un izrakstīt atbilstošus medikamentus. Ģimenes ārsts var nosūtīt gan uz valsts apmaksātām psihologa un psihoterapeita konsultācijām, gan ieteikt vērsties pie psihiatra. Tāpat, rodoties aizdomām par depresiju, var vērsties tieši pie psihiatra. Psihiatrs ir ārsts, kuram ir zināšanas un prasmes tādu psihisko traucējumu ārstēšanā kā šizofrēniskā spektra traucējumi, bipolārie traucējumi, demence u.c. Galvenā ārstēšanas metode ir medikamentozā terapija, ko var īstenot gan ambulatori, gan stacionārā. Psihiatrs ir tiešās pieejamības ārsts, pie kura nav vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums – tas ir valsts apmaksāts pakalpojums, uz kuru var pierakstīties jebkurā ambulatorajā centrā. Psihiatrs uzrauga kopējo ārstēšanās procesu, taču kontakts nebūs tik ciešs kā ar psihoterapeitu, ar kuru parasti jātiekas reizi nedēļā. Tomēr ieteicams atrast psihiatru, ar kuru veidojas labs kontakts, jo jebkura saruna ar ārstu var būt terapeitiska.
Psihoterapeits ir speciālists ar augstāko mediķa vai psihologa izglītību, kuram ir papildu izglītība kādā psihoterapijas virzienā. Psihoterapeits gan diagnosticē, gan ārstē, kā galveno metodi izmantojot psihoterapiju, bet nepieciešamības gadījumā arī medikamentus.
Pacienti nereti jautā, kāpēc nepietiek ar medikamentiem un vajadzīga vēl arī psihoterapija. “Psihoterapija palīdz pārskatīt dzīves pieredzi, domas un uzvedības modeļus. Kā mēs veidojam attiecības? Kādas ir mūsu iekšējās pamatpārliecības? Par ko mēs baidāmies, un kas mums liek justies labāk? Darbs ar savu personību un simptomu atpazīšanu, pieņemšanu un labākās rīcības izvēli, kā nejusties vainīgam, stigmatizētam, nejust kaunu, kā noteikt nākamos dzīves mērķus un tos izpildīt, – tas viss ir psihoterapijas uzdevums,” skaidro Liene Sīle, psihiatre Rīgas Psihiatrijas un Narkoloģijas centra ambulatorajā centrā Pārdaugava. Psihoterapijas metodes ir dažādas, bet depresijas gadījumā visbiežāk iesaka kognitīvi biheiviorālo terapiju, kas ir vērsta uz to, kā mainīt domas un uzvedību.
Psihologs ir speciālists ar augstāko izglītību psiholoģijas zinātnē, taču nav ārsts. Psihologi pārvalda zināšanas par cilvēka uzvedības modeļiem, domāšanas veidu, attiecībām ar citiem cilvēkiem, sniedz konsultācijas individuāli un strādā ar grupām, cenšoties izprast klientu domas, emocijas un vēlmes. Psihologs sniedz emocionālu atbalstu, palīdz izprast mērķus un pieņemt lēmumus, taču nenosaka diagnozi un neizraksta zāles. Tāpēc šis speciālists vairāk pildīs psihoemocionālā atbalsta funkciju papildus citām ārstēšanas metodēm.
“Mums ir ļoti labas atsauksmes no pacientiem arī par mākslas terapiju – mūzikas, drāmas, vizuāli plastiskās mākslas un deju un kustību terapiju, ko prioritāri nozīmē tad, ja pacientam ir grūti runāt, jo tur izmanto neverbālās tehnikas un nav pat jārunā, lai nonāktu kontaktā ar savām sajūtām,” stāsta Liene Sīle.Vienlaikus psihiatri atgādina,- neviens no ārstiem nerisina problēmas pacienta vietā, tāpēc pašam pacientam ir svarīgi iesaistīties un sekot ārsta norādījumiem.

Ar helikopteru uz Rīgu nogādā pacientu

22.septembrī Balvos, tā dēvētās Vecās slidotavas laukumā, pie BMX trases, nosēšanos veica helikopters. Kā laikrakstam “Vaduguns” pastāstīja SIA “Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība” izpilddirektore MARIKA JERMAŠEVIČA, ar helikopteru uz augstāka līmeņa medicīnas iestādi Rīgā tika aiztransportēts pacients, kurš guvis smagu traumu. Līdz šim pacients medicīnisko aprūpi saņēma Balvu slimnīcā, bet tagad šī cilvēka veselības stāvoklis ir stabilizēts. Notikuma vietā ieradās arī Balvu novada pašvaldības policija un Valsts policija. Balvu novada pašvaldības policijas priekšniece RITA KRAVALE informēja, ka likumsargu klātbūtne šādās reizēs nepieciešama, lai parūpētos par drošību, tajā skaitā par ceļu satiksmes organizēšanu, lai netiktu traucēts dienestu darbs.
Pēc redakcijas rīcībā esošās informācijas, smagu traumu guvušais pacients ir 1956.gadā dzimis vīrietis, kurš 21.augustā Balvu novada Bērzkalnes pagastā cieta ceļu satiksmes negadījumā - ar traktoru “John Deere” iebrauca grāvī. Kā tolaik informēja Valsts policija, vīrieti pēc notikušā ar gūtiem miesas bojājumiem nogādāja tuvākajā medicīnas iestādē.

Hematogēns – našķis vai vitamīnu avots?

Hematogēns ir zināms jau paaudzēm un daudziem no bērnības asociējas ar veselīgu kārumu no aptiekas plauktiem. Laikam ejot, hematogēnam ir parādījušies jauni veidi un piedevas, taču tā popularitāte un atpazīstamība nav mainījusies. Kas patiesībā ir hematogēna sastāvā un ko tas dod mūsu organismam? Cik daudz un bieži varam to lietot ikdienā? Slavenais hematogēns ir zināms ikvienam un joprojām ir aktuāls. Taču vai to tiešām drīkst lietot ikviens? Farmaceite Zanda Ozoliņa uzsver, ka hematogēns satur daudz cukura, iebiezināto pienu un pārtikas melno albumīnu, kas savukārt satur daudz dzelzs un C vitamīna. Hematogēns ir sava veida saldums, un kopumā to var lietot ikviens. Taču tas nav ieteicams cukura diabēta pacientiem, kā arī akūtas vai hroniskas caurejas gadījumā.
Hematogēns ir dzelzs avots anēmijas profilakses gadījumā. To var lietot arī pie paaugstinātas slodzes, kad nepieciešama ātra enerģijas ieguve. Tādēļ bieži vien to ir iecienījuši cilvēki, kas ikdienā sporto un ir fiziski aktīvi. Kā skaidro farmaceite, hematogēns var būt lielisks enerģijas un dzelzs atjaunošanas avots, jo sporta slodzes laikā tiek patērēts daudz ogļhidrātu, kas ir vieni no ātrākajiem enerģijas iegūšanas avotiem.
Vai tiešām gatavots no asinīm? Hematogēns satur daudz cukura sīrupa, iebiezinātā piena un pārtikas melnā albumīna, stāsta “Benu aptiekas” farmaceite. Tāpat tas ir lielisks enerģijas, dzelzs un C vitamīna avots. Tas piedalās osmotiska asinsspiediena uzturēšanā un daudzu vielu transportā. Ir dzirdēts, ka hematogēns tiek gatavots no asinīm. Farmaceite Z.Ozoliņa komentē, ka melnais pārtikas albumīns, kas ir hematogēna sastāvā, tiešām tiek iegūts no liellopa asinīm. Lai to iegūtu, tās tiek speciāli kaltētas un attīrītas.
Cik daudz drīkst lietot hematogēnu? Katra ražotāja hematogēns satur atšķirīgus komponentus, uzsver Z.Ozoliņa. Tomēr kopumā apmēram divas hematogēna tāfelītes saturēs minimālo dzelzs dienas devu pieaugušajiem. Taču tas nenozīmē, ka tas būtu jālieto ārstniecības līdzekļu vietā. Un, kad mazākam bērnam ir mazasinības problēmas, lai paaugstinātu dzelzs daudzumu organismā, hematogēns nebūtu tā pati labākā izvēle, jo papildus melnajam pārtikas albumīnam tas satur daudz cukuru, kas var palielināt bērna hiperaktivitāti. Tādēļ parasti iesaka 1/3-2/3 no tāfelītes, lai gan zinātnisku pētījumu par hematogēna devām maziem bērniem nav.
Mūsdienu variācijas. Mūsdienās papildus klasiskajam hematogēnam, ko daudzi nekļūdīgi pazīst no bērnības, pieejami arī dažādi citi veidi. Hematogēns tiek papildināts ar dažādām piedevām, piemēram, ar papildu dzelzs devu, linu sēkliņām, kaltētiem augļiem, plūmēm un aprikozēm, tiek pievienoti papildus C un B grupas vitamīni, lai labāk tiktu nodrošināta dzelzs uzņemšana organismā. Dažkārt, lai uzlabotu garšu, hematogēns tiek ietērpts arī šokolādes glazūrā. Farmaceite atgādina, ka gadījumos, kad cilvēkam ir zems dzelzs līmenis organismā, ir jākonsultējas ar ārstu, kas noteiks ārstēšanos un lietojamos līdzekļus. Hematogēns ir našķis ar palielinātu dzelzs saturu, taču ne ārstniecības līdzeklis. Arī ar tā lietošanu ikdienā nevajadzētu pārspīlēt, ņemot vērā augsto cukura daudzumu tā sastāvā.

Donoru diena Baltinavā - 4.augustā

4.augustā no plkst. 9.00 līdz 12.00 Baltinavas kultūras nama mazajā zālē (Kārsavas iela 16) Valsts asinsdonoru centrs rīkos asins donoru dienu. Līdzi jāņem derīgs personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte) un bankas konta numurs.

Trauksmes signāls - asinsspiediens!

Mazāk kustīgs dzīvesveids un paaugstināts stress ilgstošās pandēmijas laikā ir ietekmējis veselību lielai daļai cilvēku, rezultātā radot paaugstinātu asinsspiedienu jeb hipertensiju, kas ilgtermiņā var izraisīt insulta vai infarkta risku. Tendence ir satraucoša - hipertensija ir vidēji jau 29% Latvijas iedzīvotāju vecumā virs 25 gadiem, kā liecina Veselības ministrijas dati par pērno gadu. Ieteikumus, kā, mainot ikdienas ieradumus, iespējams normalizēt asins-spiedienu un samazināt sirds slimību risku, skaidro farmaceite Zane Melberga.

Viss par asinsspiedienu…
Asinsspiediens ir svarīgs rādītājs ne tikai sirds un asinsvadu sistēmas, bet visa organisma darbībai. Nozīmīgas spiediena novirzes no normas uz augšu vai uz leju var izraisīt patoloģijas ar sirdi, nervu sistēmu, asinsvadiem un var izraisīt sirdslēkmi vai insultu.
Kas ir asinsspiediens? Tas ir asins spiediens, ko sirds sūknis pumpē. Tas atspoguļo sirds darba rezultātus - tās kontrakcijas un relaksāciju, parāda spēku un spiedienu, ar kuru sirds piegādā asinis svarīgiem orgāniem.
Asinsspiediens tieši atkarīgs no vecuma, no sirds spējām, no asiņu daudzuma, ko sirds spēj pumpēt minūtes laikā, kā arī no ārējiem faktoriem. Tie ietver stresu, fizisko aktivitāšu līmeni, uzturu, kofeīnu saturošu dzērienu (tējas, kafijas, enerģijas dzērienu) vai alkohola dzeršanu. Asinsspiediens ir atkarīgs arī no diennakts laika, kā arī tas parasti samazinās naktī.

Veic regulārus asinsspiediena mērījumus
Vairums cilvēku nemaz nenojauš, ka jau gadiem dzīvo ar paaugstinātu asinsspiedienu, saskaroties ar visām no tā izrietošajām sekām, kas pasliktina dzīves kvalitāti. Lai no tā izvairītos - laiku pa laikam jāveic asinsspiediena mērījumi, lai vajadzības gadījumā kopā ar ārstu varētu noskaidrot tā cēloņus un situāciju normalizēt. Regulārus asinsspiediena mērījumus nepieciešams veikt arī cilvēkiem, kuri lieto ārsta nozīmētos medikamentus, lai vajadzības gadījumā noskaidrotu faktorus, kas ietekmē spiediena pazemināšanos vai paaugstināšanos. Normāls asinsspiediens ir līdz 120/80 mmHg, bet paaugstināts - virs 140/90 mmHg. Izvēloties asinsspiediena mērītāju lietošanai mājas apstākļos, visērtāk lietojams būs automātiskais asinsspiediena mērāmais aparāts. Tas ir ērti un vienkārši lietojams - ap augšdelmu nepieciešams aplikt manšeti, piespiest podziņu un miera stāvoklī gaidīt, kad mērījums un pulsa ātrums parādīsies uz displeja.

Izvairies no stresa
Stress ir šī gadsimta pats nozīmīgākais slimību rašanās cēlonis, kas atstāj nopietnu iespaidu arī uz sirds un asinsvadu slimībām. Stresa ietekmē asinsspiediens paaugstinās, tāpēc, lai no tā izvairītos, katram jāmeklē veids, kā mazināt tā ietekmi - vienam tā būs pastaiga mežā, citam meditācija vai vakara peldes.

Ierobežo sāls daudzumu
Lai arī sāls ir galvenais nātrija avots cilvēka uzturā, tā pārmērīga lietošana uzturā nav veselīga, jo sāls paaugstina asinsspiedienu. Interesanti, ka, kļūstot vecākiem, cilvēki sāli pie maltītes mēdz pievienot vairāk, jo garšas kārpiņas vairs nav tik jutīgas, taču jāatceras, ka ikdienas kopējam sāls patēriņam nevajadzētu būt lielākam par 5g jeb viena tējkarote.

Seko līdzi vēnu stāvoklim
Ja paaugstināta asinsspiediena gadījumā, jo īpaši karstā laikā, kājās regulāri jūtama smaguma sajūta, tūska un pat krampji, ieteicams lietot uztura bagātinātājus asins kapilāru stabilizācijai, kas mazinās vai novērsīs nepatīkamās sajūtas, taču iepriekš ieteicams konsultēties ar ārstu, lai vienotos par piemērotāko ārstēšanu.

Pilnveido savu uzturu
Pareizs un sabalansēts uzturs ir veiksmes atslēga sirds un asinsvadu veselības profilaksei. No ēdienkartes vajadzētu izslēgt sāļus un cukurotus produktus, kā arī balto miltu izstrādājumus. Tos ieteicams aizstāt ar septiņu krāsu augļiem un dārzeņiem - katru dienu. Papildus tam ikdienā ieteicams lietot omega-3 taukskābes, taču paaugstināta asinsspiediena normalizēšanai, ieteicams lietot koenzīmu Q10. To ieteicams lietot arī cilvēkiem, kuriem jau konstatēta kāda sirds un asinsvadu saslimšana un ikdienā jālieto medikamenti. Savukārt sirds muskuļu funkciju un kardiovaskulārās sistēmas darbības veicināšanai ieteicams lietot kālija un magnija jonu preparātus.

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Vai pašvaldībām jārīko atklāti konkursi iestāžu vadītāju amatiem?