1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
30-03-2020
Vārdadienas šodien: Atvars, Gvido

Rakstos

Izveido vienoto diennakts tālruni

Lai sniegtu atbildes uz dažādiem iedzīvotāju jautājumiem saistībā ar Covid-19 un tādēļ izsludināto ārkārtējo situāciju valstī, Valsts kanceleja sadarbībā ar uzņēmumu “Tet” ir izveidojusi vienotu bezmaksas informatīvo diennakts tālruni 8345. Tā galvenais uzdevums ir palīdzēt iedzīvotājiem labāk orientēties informācijā, kas saistīta ar Covid-19, un palīdzēt saprast, kurā iestādē vērsties pēc palīdzības.

Ražotāji pierāda zāļu efektivitāti

Ar 1.aprīli spēkā stāsies jauna zāļu izrakstīšanas kārtība. Proti, valsts kompensējamo zāļu receptēs ārsti norādīs nevis konkrēta medikamenta nosaukumu, bet gan zāļu aktīvās vielas nosaukumu. Izskanējuši viedokļi par šo tēmu, tostarp arī par patentbrīvajiem jeb ģenēriskajiem medikamentiem, kas turpmāk tiks izrakstīti arvien lielākam pacientu skaitam. Tāpēc Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija (LPMA) skaidro, kas ir patentbrīvie medikamenti un vai tie atšķiras no oriģinālajiem medikamentiem.

Veicot nozīmīgas, valstiska mēroga pārmaiņas, mēdz būt daudz neskaidrību. Tādēļ asociācija vēlas kliedēt mītus un neskaidrības par patentbrīvo medikamentu lietošanu, sastāvu un kvalitāti. Patentbrīvo medikamentu izmantošana ārstēšanā ir risinājums ceļā uz finansiāli ilgtspējīgu veselības aprūpi. Tas veicinās plašāku medikamentu pieejamību pacientiem, jo patentbrīvu medikamentu cenas parasti ir no 20 līdz pat 90% zemākas par oriģinālo medikamentu izmaksām. Tā uzskata asociācijas valdes priekšsēdētājs Egils Einārs Jurševics.
Kas tad ir šie patentbrīvie medikamenti? Tie ir medikamenti, kas satur to pašu aktīvo vielu tādā pašā devā vai koncentrācijā kā atbilstošie oriģinālpreparāti. Tas nozīmē, ka patentbrīvie medikamenti ir savstarpēji aizvietojami un ķīmiskā sastāva ziņā identiski oriģinālajiem medikamentiem. Vienīgās atšķirības starp šiem ģenēriskajiem un oriģinālajiem medikamentiem var būt tablešu formas, izmēra un krāsas veidā.
Bieži jautā, kāpēc patentbrīvi medikamenti ir lētāki nekā oriģinālie medikamenti? Asociācija skaidro,- tāpēc, ka patentbrīvie medikamenti tirgū var parādīties tikai tad, kad beidzies oriģinālā medikamenta patents. Tā kā patentbrīvie medikamenti balstās uz jau iepriekš izstrādātu formulu, pētījumu un ražošanas izmaksas, salīdzinājumā ar oriģinālajām zālēm, ir ievērojami mazākas, ļaujot samazināt arī pārdošanas cenu.
Tāpat kā oriģinālajiem medikamentiem, arī patentbrīvajiem medikamentiem Zāļu valsts aģentūrā jāiesniedz bioekvivalences atskaite, kas apliecina konkrētā medikamenta atbilstību izvirzītajām kvalitātes, drošības un efektivitātes prasībām. Šīs prasības ir tikpat stingras kā oriģinālajiem medikamentiem. Ražotājiem ir jāspēj pierādīt, ka attiecīgās zāles nodrošina tādu pašu ārstniecisko efektu kā oriģinālie preparāti. Tas nozīmē, ka visi aptiekās pieejamie patentbrīvie medikamenti iedarbojas tikpat labi kā dārgāki oriģinālie produkti. Tā uzskata minētā asociācija.

Deivids ticis pie krēsliņa

Lūkasa evaņģēlijā teikts: “Dariet labu un dodiet, atmaksu negaidīdami. Un tad jūsu alga būs liela....” Par to pārliecināta arī Latvijas Sarkanā Krusta Balvu komitejas vadītāja Maruta Castrova, ar kuras gādību par vienu labu darbu paveikts vairāk.
Marta sākumā rakstījām par rugājiešu Vitas un Kristapa Zušu ģimeni, kuri audzina divus dēlus. Pagājušā gada aprīlī viņu dzīve apgriezās kājām gaisā, jo pēkšņi smagi saslima piecgadīgais dēls Deivids - puikam atklājās smagas komplikācijas pēc izslimotajām masalām un praktiski mēneša laikā viņš sabruka vārda tiešā un pārnestā nozīmē. Šogad jūnijā apritēs gads, kopš Deivids izgājis eksperimentālo zāļu kursu. Visu, ko viņa veselības labā vecāki varējuši izdarīt, viņi izdarījuši. Savukārt, lai uzlabotu smagi slimā puisēna dzīves kvalitāti un iegādātos speciālo mašīnas autosēdeklīti, bija nepieciešams līdzcilvēku atbalsts. Ziedotāju bija daudz, un drīz vien nepieciešamā summa (krēsliņš izmaksāja 1949 eiro) tika savākta. Pagājušajā nedēļā saņēmām labu ziņu – Deivida krēsliņš atceļojis uz Latviju!

Vai autobusus dezinficē?

“Televīzijā redzēju, kā dezinficē lidmašīnas un citus transporta līdzekļus. Regulāri pārvietojos ar autobusu, tāpēc vēlos zināt, vai dezinficē arī Balvu autobusus?” jautā kāds pagasta iedzīvotājs.

SIA “Balvu autotransports” valdes priekšsēdētājs Valdis Ančs uz šo jautājumu atbild īsi,- jā, dezinficē. “Tiklīdz izskanēja informācija par vīrusa izplatību, iegādājāmies dezinfekcijas līdzekļus un izsniedzām autobusu šoferiem. Viņiem jau ir piemaksa par autobusu uzkopšanu, tagad viņi tos arī dezinficēs. Šoferiem izsniedzām aizsargmaskas un cimdus, ko lietot, norēķinoties par biļeti ar naudu. Tas ir kopējai drošībai,” piebilda V.Ančs.

Iespēja konsultēties par koronavīrusu

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) nodrošina iespēju saņemt atbildes par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību COVID-19. Zvanot uz telefona numuru 67387661 (darba dienās no pulksten 8. 30 līdz 17.) SPKC atbildēs uz iedzīvotāju jautājumiem, kas saistīti ar COVID-19, kā arī norādīs rekomendācijas attiecīgajā situācijā un kur var meklēt plašāku informāciju par interesējošo tēmu.
Savukārt, ja cilvēks atgriezies no Lombardijas, Veneto, Emīlijas–Romanjas, Pjemontas apgabaliem Itālijā vai Japānas, Singapūras, Dienvidkorejas, Irānas, Ķīnas un viņam pēc atgriešanās 14 dienu laikā parādās elpceļu saslimšanai raksturīgi simptomi, piemēram, paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums, elpas trūkums, šādos gadījumos jāzvana uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārkārtas tālruni 113.

vadi

Veiksmes prognoze


.