1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
27-11-2020
Vārdadienas šodien: Lauris, Norberts

Rakstos

Būtiskas izmaiņas pasta sūtījumu apmaiņā ar Lielbritāniju

Beidzoties Lielbritānijas izstāšanās pārejas periodam no Eiropas Savienības (ES), sākot ar 2021.gada 1.janvāri, ES ietvaros mainās pasta sūtījumu apmaiņas nosacījumi ar šo valsti.

Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotājiem jārēķinās ar izmaiņām, gan saņemot, gan nosūtot pasta sūtījumus uz Apvienoto Karalisti. Saņemot noteiktas vērtības sūtījumus no Lielbritānijas, tiem būs nepieciešama atmuitošana un nodokļu samaksa. Nosūtot vēstuļu korespondences sūtījumus uz Lielbritāniju, izmaiņas pasta tarifos nav paredzētas, taču tās attieksies uz pasta paku sūtījumiem virs 10 kg, kam 21% PVN vietā no nākamā gada tiks piemērota 0% PVN likme.
Ievērojot Lielbritānijas izstāšanos no ES šī gada 31.decembra pusnaktī, ar 2021.gada 1.janvāri arī Latvijas iedzīvotājiem gaidāmas izmaiņas pasta sūtījumu apmaiņā ar šo valsti. Latvijas Pasts aktīvi strādā pie izmaiņu ieviešanas pasākumiem, gatavojot atbilstošus grozījumus uzņēmuma informācijas sistēmās un paziņojumus klientiem pieejamajās lietojumprogrammās, piemēram, pašapkalpošanās vietnē “Manspasts.lv”, kur klienti paši attālināti var noformēt sūtījumus, un klātienē pasta nodaļās, kā arī apmācot pasta tīkla un Klientu centra darbiniekus.
Jāņem vērā, ka Brexit ietekmēs gan izejošo, gan ienākošo sūtījumu apstrādes un piegādes ilgumu, bet no Lielbritānijas ienākošajiem sūtījumiem ar noteiktu vērtību papildus būs jāveic muitas formalitātes, jo uz šiem sūtījumiem attieksies arī muitas nodokļa un PVN piemērošana.
Līdz ar Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES, nav paredzētas izmaiņas vēstuļu korespondences - pastkaršu, vēstuļu, sīkpaku, bandroļu - sūtījumu nosūtīšanas izmaksās uz šo valsti, un tiem no 2021.gada 1.janvāra tiks piemēroti tādi paši tarifi kā līdz šim. Savukārt tarifs mainīsies pasta pakām ar svaru virs 10 kg - šiem sūtījumiem tiks piemērota PVN likme 0% apmērā līdzšinējā 21% vietā, un tas nozīmē, ka pasta pakām, kuru svars pārsniegs 10 kg, nosūtīšanas izmaksas no Latvijas uz Lielbritāniju būs zemākas nekā patlaban. Piemēram, ja pašlaik pasta pakai ar svaru 11 kg nosūtīšanas tarifs uz Lielbritāniju ir 65,99 eiro ar PVN, no 2021.gada 1.janvāra pakas nosūtīšanas izmaksas ar līdzvērtīgu svaru būs 54,54 eiro, ieskaitot PVN.
Vienlaikus jāņem vērā, ka ienākošajiem sūtījumiem no Apvienotās Karalistes, sākot ar 2021.gada 1.janvāri, stāsies spēkā tāda pati atmuitošanas kārtība, kāda tiek piemērota sūtījumiem no jebkuras citas valsts vai teritorijas ārpus ES. Sūtījumiem ar vērtību līdz 22 eiro netiks piemērots ne muitas nodoklis, ne PVN, un tātad atmuitošanas procedūras nebūs nepieciešamas. Komerciāliem sūtījumiem, piemēram, interneta veikalā iegādātām precēm, ar vērtību no 22,01 līdz 150 eiro, tiks piemērots PVN, bet virs 150 eiro - gan PVN, gan muitas nodoklis. Savukārt nekomerciāliem sūtījumiem - dāvanām vai precēm, ko viena fiziska persona sūta citai fiziskai personai - ar vērtību no 22,01 līdz 45 eiro - ne muitas nodoklis, ne PVN netiks piemērots, bet uz sūtījumiem no 45,01 līdz 150 eiro un vairāk tiks attiecināts gan PVN, gan muitas nodoklis.
Analogas izmaiņas gaidāmas arī eksprespasta jeb EMS (Express Mail Service) sūtījumiem uz un no Lielbritānijas. Visos gadījumos, nosūtot jebkāda veida sūtījumus uz Lielbritāniju un citām valstīm vai teritorijām ārpus ES, atbilstoši Pasaules pasta savienības (Universal Postal Union) prasībām no 2021.gada 1.janvāra sūtītājam būs jānorāda maksimāli detalizēta informācija par sūtījuma saturu, saņēmēju, vērtību, svaru, izcelsmes valsti. Neprecīza vai nepilnīga informācija var paildzināt šāda sūtījuma piegādes laiku.
Detalizēta informācija par nodokļu piemērošanas nosacījumiem pasta sūtījumiem no Lielbritānijas un atmuitošanu pieejama Valsts ieņēmumu dienestā https://www.vid.gov.lv/lv/pasta-sutijumi; tālrunis 67120000.

Trauksmes sirēnu pārbaude

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) informē, ka šī gada 30.novembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 10.20 visā valstī uz trim minūtēm tiks iedarbinātas trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas ieslēgšanas kārtību un tās darbību, kā arī lai konstatētu bojājumus vai traucējumus trauksmes sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamībā. Šajā dienā iedzīvotājiem nav pamata uztraukties un nekāda turpmākā rīcība nav nepieciešama, jo tā ir kārtējā trauksmes sirēnu pārbaude.

Vienkāršo elektronisko pakalpojumu saņemšanas procesu

Valsts ieņēmumu dienests turpina vienkāršot elektronisko pakalpojumu saņemšanas procesu. Turpmāk arī speciālās atļaujas (licences) alkoholisko dzērienu, tabakas izstrādājumu un naftas produktu vairumtirdzniecībai varēs saņemt, aizpildot elektronisko veidlapu.

Rūpējoties par to, lai digitālajā vidē komunikācija ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID) būtu ērta un e-pakalpojumi pēc iespējas vienkārši, ir ieviests jauns strukturēts dokuments “Izziņa par tiesībām iegādāties iezīmētos (marķētos) naftas produktus juridiskām un fiziskām personām”.
Izziņa par tiesībām iegādāties iezīmētos (marķētos) naftas produktus juridiskām un fiziskām personām dod tiesības iegādāties naftas produktus ar samazinātu akcīzes nodokļa likmi vai atbrīvojumu no nodokļa izmantošanai siltuma ieguvei apkurē vai siltuma enerģijas ieguvei produkcijas ražošanas (pārstrādes) tehnoloģiskajā procesā, vai elektroenerģijas ražošanai, vai izmantošanai kombinētajās iekārtās, kas ražo elektroenerģiju un siltumenerģiju.
Tagad izziņu var iegūt, aizpildot elektronisko veidlapu. Turklāt, lai vienkāršotu iesnieguma sagatavošanu un nepieciešamā naftas produktu apjoma aprēķināšanu, elektroniskajā dokumentā jau ir iestrādāta aprēķina formula, līdz ar to, ievadot datus, nepieciešamais naftas produktu daudzums tiek aprēķināts automātiski.
Līdz šim iesniegums licences saņemšanai vai pārreģistrācijai bija jāaizpilda manuāli un kā pielikums kopā ar citiem dokumentiem jāiesniedz elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS). Tagad licenci var iegūt vai pārreģistrēt, aizpildot elektronisko veidlapu. Elektroniskā veidlapa ievērojami vienkāršo e-pakalpojuma saņemšanu.
Aicinām uzņēmējus, kuru izvēlētajam darbības veidam nepieciešama kāda no minētajām licencēm, izmantot jaunos, strukturētos dokumentus:
“Licence alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecībai” (VT);
“Licence tabakas izstrādājumu vairumtirdzniecībai” (TV);
“Licence naftas produktu vairumtirdzniecībai” (BV).
Papildu informācija ir atrodama VID interneta vietnes sadaļā: Nodokļi/Akcīzes nodoklis /Informatīvie un metodiskie materiāli/“Speciālās atļaujas (licences) izsniegšana un pārreģistrācija”.
Jautājumu vai neskaidrību gadījumā iedzīvotāji var zvanīt uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000 vai uzdot savu jautājumu rakstiski VID EDS sadaļā “Sarakste ar VID”. Svarīgi, ka, zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas VID EDS un nosauc tur redzamo kodu.

Vai būs dīkstāves pabalsti?

Ministru kabineta ārkārtas sēdē lēma, ka līdz 10.novembrim jābūt izstrādātiem konkrētiem pasākumiem uzņēmumu un strādājošo atbalstam: “Lai nodrošinātu atbalstu gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem, kuri Covid-19 rezultātā ir spiesti atrasties dīkstāvē, priekšlikumiem jāparedz atjaunot dīkstāves pabalsta regulējumu un uzlabot to.”

Lauku labumu tirdziņš Balvos 14.novembrī

14.novembrī Balvos, laukumā pie kultūras nama, notiks tradicionālais lauku labumu tirdziņš. Ja situācija ar Covid-19 izplatību neuzlabosies un valstī tiks noteikti jauni ierobežojumi, tirdziņš var tikt atcelts!

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Vai pašvaldības piešķirtie līdzekļi jauno uzņēmēju atbalstam sevi vienmēr attaisno?