1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
12-11-2019
Vārdadienas šodien: Fricis, Vikentijs

Rakstos

Mācības mazajiem lauku uzņēmējiem

Biedrība “Latvijas Zemnieku federācija” šī gada 23.-24.oktobrī organizē mācības “Saimniekošanas iespējas mazajās saimniecībās – darbības attīstība, dažādošana, paaudžu maiņas nodrošināšana, uz tirgu vērstas produkcijas ražošana”.

Mācības notiks Viļakas klostera ēkā (Klostera ielā 1), Viktora Sobola saimniecībā “Vītoliņi”, Šķilbēnu pagastā, un z/s “Ezerlīči”, Tilžas pagastā. Mācību sākums 23.oktobrī no plkst. 10.00 līdz 17.00 un 24.oktobrī no plkst. 9.00 līdz 17.00.
Īstenojot biedrības “Latvijas Zemnieku federācija” piedāvātās mācības, tiks veidota un palielināta lauksaimnieku un pārtikas ražotāju izpratne mazo saimniecību darbības attīstības iespējām un dažādošanai, kā bez lielas pretestības un šķēršļiem padarīt iespējamu paaudžu nomaiņu saimniecībā, kā uzlabot konkurētspēju, saražot tirgū pieprasītu produkciju, plānot ilgtspējīgu saimniecības attīstību.
Mācību kursa lektori - Ineta Timšāne (lauksaimniecības uzņēmējdarbība), Agnese Hauka (uzņēmuma vadība, finanšu analīze), Ernests Pūliņš Cinis (psihologs).
Mācības ietver gan teorētiskās (8h), gan praktiskās nodarbības (8h), un tiks dota iespēja praktiskās nodarbībās mācību kursā iegūtās teorētiskās zināšanas pielietot praksē, veicot reālus darba uzdevumus.
Dalībai mācībās pieteikties, zvanot pa tālr. 26536985 (Aigai) vai rakstot uz e-pastu: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. . Dalībnieku skaits ierobežots.
Pirms apstiprināsim Jūsu reģistrāciju, lūgums aizpildīt un elektroniski atsūtīt Mācību dalībnieka pieteikuma anketu. Papildus aicinām atsūtīt skanētus dokumentus, kas pierāda jūsu iesaisti nozarē, t.i., lauksaimniecības, pārtikas (izņemot zivsaimniecības produktu) ražošanas vai mežsaimniecības nozarēs.
Kā saistošie dokumenti var būt, piemēram, Zemesgrāmata, kas apliecina, ka jūsu īpašumā ir lauksaimniecības zeme, mežs; EPS izdruka, ja jūs 2019.gadā esat pieteicies platību maksājumiem; saimnieciskās darbības veicējiem D3 veidlapas kopija; juridiskām personām gada pārskata kopija; uzņēmuma (z/s) darbiniekiem izziņa par to, ka strādā uzņēmumā (darba līgums nav jāiesniedz), par ģimenes locekļiem - brīvā formā apliecinājumu par radniecības saistību ar uzņēmuma īpašnieku, kā arī informāciju par to, ka klausītājs ir iesaistīts uzņēmuma saimnieciskajā darbībā un ir kopīga mājsaimniecība.
Līdzmaksājums par dalību divu dienu mācībās ir 19,50 eiro mazajām saimniecībām un mežsaimniecības pakalpojumu uzņēmumiem, kam pēdējā noslēgtā gada apgrozījums nepārsniedz 15 000 eiro, un meža zemes īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem ar meža zemes platību līdz 50 hektāriem. Pārējiem līdzmaksājums - 97,50 eiro.
Dalības maksā iekļauts: mācību nodrošināšana, visu nepieciešamo mācību materiālu sagatavošana, izsniegšana, apliecinājuma izsniegšana pēc mācību kursa pabeigšanas (vismaz 75% no mācību kursa apjoma) un ēdināšana.

Sāks izmaksāt avansu

Eiropas Komisija ir pieņēmusi lēmumu atļaut vairākām ES dalībvalstīm, tostarp arī Latvijai, izmaksāt lielāku vienotā platības un bioloģiskās lauksaimniecības maksājuma avansu, sākot ar 16.oktobri. Vienotās platības maksājuma avansu izmaksās 70%, bet bioloģiskās lauksaimniecības avansa maksājumu - 85% apmērā. Plānotā vienotā platības maksājuma likme šogad ir lielāka nekā iepriekšējos gados - aptuveni 85 eiro, un avansā lauksaimnieki saņems 57,40 eiro par hektāru. Bioloģiskās lauksaimniecības maksājuma likme (atkarībā no audzētajiem kultūraugiem) palikusi nemainīga - no 97 līdz 485 eiro par hektāru. Pārējos platību maksājumus LAD sāks izmaksāt decembrī.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs aicina uz semināru

 

17.oktobrī plkst. 11.00 Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Balvu konsultāciju birojā (Brīvības ielā 46a) ikviens interesents aicināts uz semināru “Iepazīsti permakultūru – gudru un ilgstošu saimniekošanu”. Seminārs ir bezmaksas.

 

Šogad lauksaimniekiem platībmaksājumu avanss būs lielākā apmērā

Zemkopības ministrija (ZM) informē - lai mazinātu finansiālo grūtību slogu lauksaimniekiem, kurus skāra nelabvēlīgi laika apstākļi vasarā, ir pieņemts lēmums izmaksāt vienotā platības maksājuma un bioloģiskās lauksaimniecības maksājuma avansu lielākā apjomā nekā 50%. Attiecīgi vienotais platības maksājuma avanss tiks izmaksāts 70%, savukārt bioloģiskās lauksaimniecības avansa maksājums tiks izmaksāts 85% apmērā.

Ministrs Kaspars Gerhards: “Ņemot vērā to, ka šajā vasarā atsevišķos Latvijas reģionos bija ilgstošs sausums, mēs esam izveidojuši jaunu atbalsta pieeju tiem lauksaimniekiem, kuriem nepieciešama palīdzīga roka laikapstākļu negatīvās ietekmes seku novēršanai – no valsts puses tiks nodrošināta lielākas platībmaksājumu avansa daļas (%) izmaksa. Jo ātrāk lauksaimniekiem būs pieejams šis finanšu atbalsts, jo ātrāk saimnieki varēs rīkoties, lai iegādātos trūkstošo lopbarību, kā arī risinātu citus saimnieciskos procesus. Skaidrs, ka laikapstākļu negatīvās sekas ir nepieciešams iespējami ātri novērst, kā arī iespēju robežās jādara viss, lai turpmāk šādas situācijas neatkārtotos - tālab arī savlaicīgi jādomā par saimniecību apdrošināšanu.”
Avansa maksājumus veiks Lauku atbalsta dienests (LAD) pakāpeniski pēc 16. oktobra, un tos saņems lauksaimnieki, kuru saimniecībās būs pabeigta atbilstības nosacījumu pārbaude. Zemkopības ministrija un LAD aicina lauksaimniekus pārliecināties elektroniskajā pieteikšanās sistēmā, vai Lauku atbalsta dienestam ir sniegtas visas nepieciešamās atbildes.
Vienotā platības maksājuma finansējums 2019.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, ir palielinājies par 11%, un provizoriskā avansa likme būs ap 58 EUR/ha, savukārt bioloģiskās lauksaimniecības maksājuma likmes ir nemainīgas, tāpat kā iepriekšējos gados - no 97 līdz 485 eiro par hektāru.
Vēršam uzmanību, ka Zemkopības ministrija 2.augustā Eiropas Komisijā iesniedza priekšlikumu Latvijas lauksaimniekiem atļaut izmaksāt vienotā platības maksājuma avansa izmaksu lielākā apmērā, nekā paredz regula. Ņemot vērā Latvijas un citu valstu iesniegto aicinājumu un uzstājīgo pamatojumu jeb situācijas skaidrojumu, Eiropas Komisija šā gada 17. septembrī pieņēma lēmumu atkāpties no regulas ierastās avansa maksāšanas kārtības un atļaut vairākām dalībvalstīm, t.sk. arī Latvijai, izmaksāt lielāku avansa maksājumu.

Papildu informācija par sējumu apdrošināšanas iespējām:
No 2008.gada veiksmīgi darbojas sējumu un dzīvnieku apdrošināšana. Sējumus iespējams apdrošināt pret tādiem riska faktoriem kā krusa, lietusgāzes, pārziemošana (ziemāju sējumiem), vētra. Savukārt no 2019. gada 15. jūnija ir iespējams apdrošināt sējumus, tai skaitā arī kultivētās ganības, pret sausuma riska iestāšanos. Lauksaimnieki var izmantot Eiropas Savienības atbalstu ražas, dzīvnieku un augu apdrošināšanas polišu prēmijas daļējai kompensācijai. Atbalsta intensitāte ir 7% no apdrošināšanas polises iegādes izdevumiem. Turklāt apdrošināšanas polisē ir jāparedz noteikts dalījums. Apdrošināšanas prēmijas daļu zaudējumu segšanai līdz 20 procentiem no gada vidējā produkcijas apjoma sedz lauksaimnieks pats no saviem līdzekļiem, un šī apdrošināšanas polises izmaksu daļa nav attiecināma uz atbalstu.
Apdrošināšanos pret sausumu šogad ir izmantojuši apmēram 40 zemnieki, kopumā apdrošinot vismaz 20 000 ha.
Informāciju sagatavoja Zemkopības ministrija

Aicina uz Medus dienu dravās

Latvijas Biškopības biedrība turpina tradīciju un jau  septīto gadu aicina uz dravām. Medus diena ir  pasākums, kad  bitenieki no visiem Latvijas novadiem aicina savās dravās ikvienu apmeklētāju. Šogad tas būs 14. septembrī. Dravās būs iespējams iegūt zināšanas par bitēm, biškopja profesijas noslēpumiem, dažādiem medus veidiem, uzzināt, kā rodas medus, degustēt un iegādāties gardos un veselīgos biškopības produktus. Latgales puses biškopjus un interesentus gaidīs  Ingrīda Irbe, un tikšanās vieta ir  Jēkabpils novada Dunavas pagasta “Riteņos”. Ikviens interesents var apmeklēt dravu bez maksas. Biškopji gaidīs gan individuālus apmeklētājus, gan grupas: ģimenes, darba kolektīvus, skolēnus, draugu kompānijas.

Laika prognoze

Balvi

Humidity:
Wind: at
/
/
/
/
KWeather is powered by Kaleidoscoop
vadi

Veiksmes prognoze

Ceturtdiena

Ceturtdiena, kurā daudziem gribēsies gūt jaunus iespaidus un grūti būs nosēdēt uz vietas. Ieteikums tomēr aprobežoties ar tuvākiem braucieniem: kaimiņu pilsētu vai sava novada robežās. Diena piemērota, lai vāktu lietderīgu informāciju (uz pilsētiņas vai ciemata tenkām tas neattiecas) par jauniem projektiem, darba vakancēm vai izmaiņām likumdošanā. Dažiem šodien būs tendence ātri aizsvilties un grūti savaldīt savus nervus. Ceru, ka tu būsi izņēmums.