1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
07-08-2020
Vārdadienas šodien: Audris, Brencis, Inuta

Rakstos

Kāds varētu būt augusts šogad?

Tautas gudrība vēsta, ja augusts silts, tad rudens vējains. Ja augusta sākums karsts, tad ziema auksta, sniegaina un gara. Kopumā mēreni siltais un ar nevienmērīgu nokrišņu sadalījumu aizejošais vasaras galvenais mēnesis jūlijs ar līdzīgiem laika apstākļiem ievilksies arī augustā.
Atbilstoši februārim un pavasara vērojumiem dabā, tad kopumā augusts būs mēreni silts, bet ar novirzi uz siltāku. Nokrišņi tuvu normai, bet sadalījums, tāpat kā iepriekšējos vasaras mēnešos, nevienmērīgs. Iespējams, ka dienas ar karstumu +30oC un vairāk Rudzu mēnesī arī izpaliks.
Laikā līdz Uguns dienai (10.augusts) silts, temperatūra pārsvarā ap +20, +25oC. Šajā laikā nokrišņi īslaicīgi, bet pirms Labrenča (10.augusts) reizēm stipri un ar pērkona negaisiem. Mēneša vidū laika apstākļi mainīgi, bet lielākoties sauss un saulains. Nokrišņi īslaicīgi, nereti arī pērkons ducinās, bet biežāk arī neliels sēņu lietutiņš. Laikā ap Vasaras Māru (15.augusts) gaisa temperatūras var būt svārstīgas no +18 līdz +28oC.
Mēneša otrajā pusē, laikā pirms Bērtuļa (24.augusts), vasarīgi silti un nelieli īslaicīgi nokrišņi. Laikā ap Linu dienu, pieaugošā mēnesī (25.augusts), laika apstākļi mainīgi. Temperatūra dienās ap +18, +23oC. Saule mīsies ar mākoņiem. Šajā laikā neliels īslaicīgs lietus. Mēneša beigās dienas kļūs vēsākas un dažviet dzestrās naktīs salnu vietās iespējamas pirmās rudens salnas.
Augusts ir viršu un riekstu laiks. Jāvēro virši. Ja zied vairāk no galotnes – rudenī sals nāks lēnāk, bet būs stiprāks. Tāpat lazdas. Ja daudz riekstu – ziemas sākumā būs daudz sniega. Šogad riekstu daudz.
Skaistu laiku vēlot, Vilis Bukšs

Pavārus aicina piedalīties akcijā

Lai noskaidrotu, vai un kādus vietējos produktus izmanto reģionu ēdināšanas iestādēs, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotais pasākums “Novada Garša” izsludina akciju reģionu šefpavāriem un arī godu saimniecēm - “Ceļam galdā vietējo!” Akcijā, kas no 13.jūlija līdz 2.oktobrim norisināsies “Novada Garša” oficiālajā feisbuka vietnē www.facebook.com/novadagarsa, var piedalīties jebkurš pavārs vai saimniece no ēdināšanas uzņēmuma, kas ikdienā piedāvā ēdināšanas pakalpojumus. Pavāru/saimnieču pieteikumi dalībai akcijā tiek gaidīti līdz 27.jūlijam.

Zāle jānopļauj un jānovāc

Viens no nosacījumiem, lai par zālāju platībām varētu saņemt atbalsta maksājumus, - zeme ir atbilstoši jāapsaimnieko un jākopj. Lauku atbalsta dienests atgādina, ka atbalstam pieteiktās zālāju platības ir ne tikai jānopļauj, bet arī jānovāc. Ja zālāju platības tiek noganītas, tad gadījumos, ja zālājs noganīts nepietiekami, tas ir jāapļauj.
Nedrīkst zālāju smalcināt vai nopļauto zāli atstāt vālos uz lauka. Nosacījuma neievērošanas gadījumā par attiecīgo platību maksājumi netiks piešķirti un tiks piemērota pārdeklarācijas sankcija, t.i., tiks samazināts maksājums.
Ja veic smalcināšanu un smalcināto zāli atstāj uz lauka, tad augi ar sasmalcināto biomasu saņem lielu barības vielu daudzumu, kas var būtiski manīt veģetāciju un samazināt zālāja bioloģisko daudzveidību. Savukārt ja zāles smalcināšanu veic vēlu, veģetācijas sezonas beigās, šāda zāle veido kūlas slāni, kas ne tikai samazina bioloģisko daudzveidību, bet arī rada risku, ka pavasarī iespējama paaugstināta ugunsbīstamība. Ja zālāji atrodas palienēs, nopļautā un atstātā biomasa palu laikā var tikt aiznesta, tomēr ūdens to var sanest vienkopus, piemēram, upju līkumos, tādējādi veicinot to aizaugšanu.
Svarīgi ievērot arī termiņus. 15.augusts ir pēdējais datums, kad atbalstam pieteiktajiem zālājiem ir jābūt noganītiem vai nopļautiem un novāktiem. Pēdējais datums, kad jānogana vai jānopļauj un jānovāc zālāji, kas atzīti par bioloģiski vērtīgiem vai ES nozīmes zālāju biotopiem vai putnu dzīvotnēm (ES nozīmes zālāji), zālāji tiek izmantoti biškopībā nektāra vākšanai un ārstniecības augu vākšanai, ir 15.septembris. Ja zāle tiek novākta no lauka, to satinot ruļļos, tad jāatceras, ka ruļļi līdz nākošajai saimniekošanas sezonai ir jānovāc no lauka. Ja tie ir atstāti uz lauka, tad par platību, kur tie atrodas, maksājumu saņemt nevar.
15.augusts arī ir pēdējā diena, kad Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā var iesniegt pieteikumu bezprocentu īstermiņa aizdevumam, kas 2020.gada rudenī tiks dzēsts no Vienotā platību maksājuma summas.
15.septembris ir arī termiņš, līdz kuram jāapstrādā papuve. Nezālēm aramzemē ir jābūt apkarotām un augiem, t.sk., zaļmēslojumam jābūt iestrādātam augsnē.

"Atklāj Novada garšu!"

Lai iepazīstinātu sabiedrību ar to, kādi ir Latvijas vietējie ražotāji un kādus produktus viņi piedāvā, kā arī veicinātu vietējās produkcijas noietu, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotais pasākums “Novada Garša” šovasar aicina piedalīties ceļošanas akcijā “Atklāj Novada Garšu!” Daudzveidīgo saimnieku iepazīšanai visā Latvijā izveidoti četri maršruti – Zemgalē, Vidzemē, Latgalē un Kurzemē, kuros piedalīsies gandrīz 50 saimniecības/uzņēmumi. Kopīgi ar ģimeni vai draugiem izbraukt šos maršrutus varēs no jūlija līdz oktobrim.

Aicina ziņot par beigtām mežacūkām

Lai samazinātu Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību dabā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu, kurš atradis beigtu meža- cūku, ziņot par to pašvaldībai vai dienestam, saņemot 23 eiro. No 1.jūlija persona, kura būs sniegusi informāciju un uzrādījusi precīzu beigtās mežacūkas atrašanās vietu, varēs saņemt samaksu, kas tiks veikta ar pārskaitījumu nākamā mēneša laikā.

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Kā vērtējat Latvijas zemniekiem atvēlēto tiešmaksājumu apjomu pēc ES daudzgadu budžeta pieņemšanas?