1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
04-06-2020
Vārdadienas šodien: Elfrīda, Sindija, Sintija

Rakstos

Sakārto ceļu

Viļakas novada Šķilbēnu pagastā veikta ceļa “Upīte - Nikolajevka” pārbūve. Marta un aprīļa mēnesī sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Liepas Z” veica būvdarbus objektā 0,45 km garumā, novācot apaugumu, tīrot grāvjus, iebūvējot caurtekas, uzvedot, izlīdzinot un blietējot granti. Kā informē projektu vadītāja Vineta Zeltkalne, īpaši rūpīgi nostrādāti caurteku gali, lai spēcīga lietus gadījumā nenotiktu izskalojumi. Maija sākumā veiktie būvdarbi nodoti un pieņemti ekspluatācijā. Šķilbēnu pagasta pārvaldes vadītājs Andris Mežals tos vērtē atzinīgi un piebilst, ka vēlētos lielāku finansējumu Viļakas novadam, jo tad būtu iespējams izbūvēt garākus ceļa posmus. Kopējā izmaksu summa projektam, ieskaitot būvuzraudzību, autoruzraudzību, būvprojekta izstrādi, PVN un būvdarbus, ir 36120,44 eiro, tajā skaitā publiskais finansējums 30451,64 eiro.

Izsludināta pieteikšanās konkursam “Sakoptākais mežs 2020”

Veicinot ilgtspējīgu saimniekošanu Latvijas mežos un aicinot meža apsaimniekotājus runāt par labas mežsaimniecības prakses uzturēšanu, sākta pieteikšanās Latvijas Meža īpašnieku biedrības konkursam “Sakoptākais mežs”. Konkurss noritēs jau ceturto gadu, un savu pieteikumu ikviens interesents var iesniegt līdz 15.jūlijam. Atgādinām, ka pagājušajā gadā konkursā uzvarēja Aivars Vanags, kurš Viļakas novadā apsaimnieko 33,6 hektārus zemes.

Tiešo maksājumu vienotā iesnieguma termiņš ir pagarināts

Valdība pēc Zemkopības ministrijas ierosinājuma pieņēma grozījumus Ministru kabineta 2015.gada 10.marta noteikumos Nr.126 “Tiešo maksājumu piešķiršanas kārtība lauksaimniekiem”, pagarinot vienotā iesnieguma iesniegšanas termiņu no 22. maija uz 15. jūniju.

Ņemot vērā valstī izsludināto ārkārtējo situāciju saistībā ar Covid-19 vīrusu izplatību un esošos ierobežojumus, šogad ir pagarināts vienotā iesnieguma iesniegšanas termiņš no 22.maija uz 15.jūniju un attiecīgi arī vienotā iesnieguma grozījumu termiņš ir pagarināts no 15.jūnija līdz 30.jūnijam.
Vienotā iesnieguma termiņš pagarināts, jo lauksaimniekiem šobrīd nav iespējams saņemt klātienes konsultācijas, aizpildot vienoto iesniegumu. Šogad Lauku atbalsta (LAD) darbinieki sazinās ar tiem lauksaimniekiem, kuriem iepriekšējā gadā bija nepieciešama palīdzība aizpildīt iesniegumus. Vienotais iesniegums pa tālruni tiek aizpildīts, pamatojoties uz 2019.gada atbalsta iesnieguma datiem un lauksaimnieka pa tālruni sniegto informāciju par izmaiņām tajos. LAD darbinieki ar lauksaimnieku pārrunā aizpildītā vienotā iesnieguma saturu, t.i., deklarēto lauku skaitu, kopējo pieteikto platību, deklarētos kultūraugus un to platības, pieteiktos atbalsta veidus. Lauksaimnieku pa tālruni izteiktais mutvārdu iesniegums ir pamats vienotā iesnieguma iesniegšanai. Saruna ar lauksaimnieku tiek ierakstīta un kalpo kā apliecinājums datu pareizībai.
Papildus atgādinām, ka lauksaimnieki ar LAD var konsultēties, zvanot pa tālruni 67095000.
Grozījumi arī paredz iespēju LAD nepieciešamības gadījumā šogad pieprasīt no lauksaimnieka lauka fotogrāfiju, lai pārliecinātos par attiecīgās platības atbilstību atbalsta saņemšanas nosacījumiem. Tā kā ir jāievēro sociālā distancēšanās, var veidoties situācijas, kad LAD nevarēs veikt pārbaudes uz vietas saimniecībā un lauka fotogrāfijas varētu tikt pieprasītas gadījumos, ja, izvērtējot visus pieejamos tālizpētes materiālus, nebūs iespējams pārliecināties par attiecīgās platības atbilstību maksājuma saņemšanas nosacījumiem.

Par jauniem lauku attīstības virzieniem

Kādi jaunumi Ziemeļlatgales partnerības darbā, kā viņi strādā pašreizējās pandēmijas apstākļos? Informāciju sniedz biedrības valdes priekšsēdētāja Mārīte Orniņa un biedrības Stratēģijas administratīvā vadītāja Ieva Leišavniece.

Partnerības darbinieki kādu laiku strādāja attālināti katrs no savām mājām, taču šobrīd pieņem klientus klātienē pēc iepriekšēja pieraksta. M.Orniņa atklāj, ka konsultācijas izmanto uzņēmēji, kuriem projekti ir vērtēšanā Lauku atbalsta dienestā, kā arī tie, kuri gatavo maksājumu pieprasījumus, projektus ieviešot. Attālināti tiešsaistē notikusi arī biedrības valdes sēde, izmantojot Zoom platformu.
Pieņemts lēmums šovasar 28.jūlijā izsludināt uzņēmējdarbības projektu kārtu par atlikušo finansējumu. Šajā projektu konkursā savus projektus varēs iesniegt gan mājražotāji, gan uzņēmēji pamatlīdzekļu iegādei, taču nevarēs iesniegt būvniecības projektus. Vienam projektam attiecināmo izmaksu summa būs 20 tūkstoši eiro. Biedrības priekšsēdētāja aicina uzņēmējus sākt attīstīt savas biznesa idejas, lai taptu pārdomāti un jaudīgi projekti. Informatīvos seminārus plāno augustā, un par tiem būs arī informācija internetā un vietējā laikrakstā.
Ieva Leišavniece uzsver, ka šobrīd partnerības uzmanības lokā ir darbi, lai noslēgtu šo attīstības periodu un plānotu turpmāk darāmo jaunajam periodam līdz 2027.gadam. Darbinieki spriež par iespējām un jauniem izaicinājumiem, pārstāvot gan nevalstiskā sektora intereses un vajadzības, gan mūspuses uzņēmēju, mājražotāju un amatnieku intereses. M.Orniņa akcentē, ka Eiropā un arī Latvijā tagad izskan jauni lauku attīstības virzieni. Viens no tādiem, piemēram, ir viedo ciemu ideja,- kā digitālās un sociālās inovācijas jaunā un neierastā veidā var uzlabot pakalpojumus lauku reģionos. Ar viedo ciemu saprot pilsoniski aktīvu vietējo iedzīvotāju grupu, kas apdzīvotā vietā ir no 200 līdz pat 15 tūkstošiem cilvēku. Arī Ziemeļlatgales partnerība meklē atbilstošus ciemus ar viedo ciemu potenciālu savā teritorijā, lai varētu pieteikties projektā “Viedās lauku teritorijas 21.gadsimtā”. Šo projektu izsludinājusi Eiropas Savienības partneru apvienība, lai veicinātu viedo lauku teritoriju attīstību Eiropas valstīs un reģionos. Projekts paredz izveidot tiešsaistes platformu ar vienkopus apkopotiem kontaktiem un informāciju, tajā skaitā arī ceļa karti lauku teritorijām, arī labās prakses piemērus viedo ciemu attīstībā.

Lauksaimniekiem piešķirs dīzeļdegvielu

Lai lauksaimniecības produkcijas ražotājiem atvieglotu Covid-19 radītās īstermiņa ekonomiskās grūtības, Lauku atbalsta dienests šogad jau ar 1.maiju piešķirs marķēto (iezīmēto) dīzeļdegvielu ar samazinātu akcīzes nodokļa likmi 2020./2021.saimnieciskajam gadam 50% apmērā no 2019./2020. saimnieciskajā gadā piešķirtā marķētās dīzeļdegvielas kopējā daudzuma.

vadi

Veiksmes prognoze


.

Apmeklētāju aptauja

Vai, jūsuprāt, jaunizveidotajai Balvu novada uzņēmēju konsultatīvajai padomei izdosies uzlabot uzņēmējdarbības vidi Ziemeļlatgalē?