1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Lapa atjaunota:
30-05-2023
Vārdadienas šodien: Lolita, Vitolds

Rakstos

Mācīs sparģeļu audzēšanu

SIA LLKC Gulbenes birojs rīko maksas semināru klātienē par sparģeļu audzēšanu, kas notiks bioloģiskajā saimniecībā SIA “AGRO Kalniena”. Interesentus aicina uz tikšanos 2.jūnijā pulksten 10 Stāmerienas pagasta viesu namā “Sonāte”. Lektors stāstīs par praktisko pieredzi sparģeļu audzēšanā, pēc tam varēs doties un apskatīt sparģeļu audzēšanas bioloģisko saimniecību, lai uzzinātu sparģeļu audzēšanas un novākšanas intervālu. Lektors runās par nezāļu ierobežošanu, sparģeļu novākšanu, uzglabāšanu, realizāciju.

Daļēji segs polišu iegādes izdevumus

Valdība 23.maijā apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavoto Ministru kabineta kārtību par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanu dzīvnieku, sējumu un stādījumu apdrošināšanai 2023.–2027.gada plānošanas periodā, nosakot apdrošināšanas polišu iegādes izmaksu daļēju segšanu no Eiropas Lauksaimniecības Fonda lauku attīstībai (ELFLA) un valsts budžeta līdzekļiem. Atbalsta intensitāte ir 50% no apdrošināšanas prēmijas attiecināmajiem izdevumiem, bet ne vairāk kā 50 eiro par vienu hektāru vai vienu liellopu vienību. Ja ziemāju kultūra ir gājusi bojā un attiecīgajā platībā pavasarī ir iesēta vasarāju kultūra, tad atbalsta slieksnis ir ne vairāk kā 65 eiro par vienu hektāru.

Aicina doties pārgājienā

Ziemeļlatgales biznesa un tūrisma centrs sadarbībā ar Latgales tūrisma asociāciju 28.maijā aicina doties pārgājienā Balvu novadā “Ezertakas” posmā “Balkanu kalni-Baltinava”, maršruta garums apmēram 25 km, un to vadīs vides un tūrisma eksperts, gids Juris Smaļinskis. Dalībnieki līdz plkst. 8.30 tiks sagaidīti stāvlaukumā pie Baltinavas parka, kur varēs atstāt savus auto. Dalība pārgājienā ir bez maksas, plānotais ilgums – 6-7 stundas.

Aicina mājputnu turētājus stingri ievērot biodrošību

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina ikvienu mājputnu turētāju, neatkarīgi no mājputnu skaita saimniecībā, ļoti rūpīgi ievērot biodrošības prasības – nelaist mājputnus ārā un novērst to kontaktu ar savvaļas putniem, lai nepieļautu mājputnu saslimšanu ar putnu gripu.

Valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas aicinājumu pagarināt termiņu, kurā mājputnu turētājiem jāievēro pastiprinātis biodrošības pasākumi un prasības. Tas nozīmē, ka līdz pat maija beigām mājputni jātur, jābaro un jādzirdina slēgtās telpās vai jātur ierobežotā teritorijā un jābaro un jādzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, kas novērš savvaļas ūdensputnu piekļuvi.
Tāpat mājputnus un nebrīvē turētus putnus ir aizliegts izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpnēs, kurās nevar nodrošināt noteiktas prasības, kā arī aizliegts barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni.
Kā esam informējuši iepriekš, Latvijā ir konstatēti jau četri putnu gripas gadījumi savvaļas putniem – Daugavpilī, Krāslavā, Cēsu novadā un Madonā, turklāt nupat putnu gripa apstiprināta arī mirušai sudrabkaijai Lapmežciemā. PVD turpina saņemt ziņojumus no citām vietām Latvijā, kurās pamanīti miruši savvaļas putni, tiek ņemti paraugi un sūtīti laboratoriskajiem izmeklējumiem.
Atgādinām, ka par atrastiem mirušiem savvaļas putniem, īpaši ūdensputniem, var ziņot, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD pārvaldi.

Lai neapdraudētu savu veselību un nepieļautu slimības tālāku izplatību, PVD aicina nekādā gadījumā neaiztikt mirušus vai slimus putnus, nenest slimus un novārgušus putnus mājās, uz dzīvnieku patversmēm vai veterinārajām klīnikām, jo tādējādi var tikt veicināta slimības izplatība.
Kopš 1.aprīļa, kad stājās spēkā paaugstinātas biodrošības prasības mājputnu turēšanai, PVD ir veicis vairāk nekā 300 biodrošības pārbaudes novietnēs, kurās tur mājputnus, tostarp pagājušajā nedēļā veiktas vairāk nekā 130 pārbaudes. 16 novietnēs konstatētas neatbilstības. Pārsvarā konstatēts, ka novietnē nav izstrādāts biodrošības pasākumu plāns (10 novietnēs). Četrās novietnēs tika konstatēts, ka netiek ievērota neviena biodrošības prasība. Visos neatbilstību gadījumos noteikts neatbilstību novēršanas termiņš, četros gadījumos piemērots naudas sods.

Turpināsies zaļo ceļu projekts

12.maijā plkst. 10.30 Kubulu kultūras namā atklās jauno projektu “Latvijas zaļie ceļi”, kas ir projekta “Zaļie ceļi Rīga – Viļaka” turpinājums. Pasākumā aicināti piedalīties interesenti, lai iegūtu informāciju par jaunā projekta mērķiem, uzdevumiem un aktivitātēm, kuras realizēs Balvu novadā.

Veiksmes prognoze


.