Rakstos
Valdība apstiprina rīcības plānu
14.janvārī Ministru kabinetā apstiprināja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sadarbībā ar nozaru ministrijām, pašvaldībām un citām Austrumu pierobežas attīstībā ieinteresētajām pusēm izstrādāto rīcības plānu Latvijas Austrumu pierobežas ekonomiskajai izaugsmei un drošības stiprināšanai 2025.–2027.gadam. Kopumā 58 pasākumiem piešķirti 644,6 miljoni eiro, tostarp valsts budžeta finansējums 269,6 miljoni eiro un Eiropas Savienības (ES) fondu un cits ārvalstu finansējums 375 miljonu eiro apmērā.
Atrod vīrieša līķi
Laikraksta “Vaduguns” redakcija saņēmusi lasītāju jautājumus par notikumiem Balvu viesnīcā Pirmajos Ziemassvētkos – 25.decembrī. Proti, par it kā atrastu līķi un to, vai tas nav saistīts ar noziegumu? Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Jūlija Jurāne apstiprina, ka minētajā dienā ap pulksten 18.45 Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirkņa amatpersonas saņēma informāciju, ka viesnīcas numurā Balvos atrasts 1951.gadā dzimuša vīrieša līķis. Vienlaikus jāuzsver, ka mirušajam vardarbīgas nāves pazīmes netika konstatētas.
Operatīvi informēs autovadītājus
1.janvārī stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes likumā, kas paredz nekavējoties nosūtīt informāciju transportlīdzekļa reģistrētajam turētājam, ja ar tehniskajiem līdzekļiem fiksēts, ka ceļu satiksmē, iespējams, izmantots transportlīdzeklis, kuram noteiktā termiņā nav veikta tehniskā apskate vai nav iegādāta transportlīdzekļa obligātā civiltiesiskā apdrošināšana (OCTA).
Sagaidāms, ka šādas informācijas plašāka pieejamība mazinās gadījumu skaitu, kad transportlīdzekļa vadītājus vairākkārt soda par ceļu satiksmes pārkāpumiem saistībā ar tehniskās apskates derīgumu vai OCTA neesamību, kas secīgi fiksēti ar tehniskajiem līdzekļiem īsā laika posmā. CSDD paziņojumu par pārkāpumu nosūtīs uz reģistrēto e-pasta adresi, ko transportlīdzekļa turētājs norādījis “e.csdd”. Svarīgi atcerēties, – ja e-pasta adrese “e.csdd” nebūs norādīta, informatīvais ziņojums netiks nosūtīts!
Paziņojumā par fiksēto pārkāpumu ceļu satiksmē būs šāda informācija: fiksētais pārkāpums – transportlīdzeklim noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate vai nav iegādāta OCTA (būs norādīts viens vai abi pārkāpumi, ja tie fiksēti vienlaikus); pārkāpuma fiksēšanas vieta; pārkāpuma fiksēšanas datums un laiks; transportlīdzekļa marka un reģistrācijas numurs. Tāpat informatīvajā paziņojumā būs atgādinājums, ka atbilstoši Ceļu satiksmes likuma 20.panta pirmās daļas prasībām transportlīdzekļa īpašniekam, valdītājam vai turētājam ir pienākums veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai ceļu satiksmē netiktu izmantoti transportlīdzekļi, kuriem nav dota atļauja piedalīties ceļu satiksmē vai uz kuriem attiecas aizliegums piedalīties ceļu satiksmē.
Balvos dzīvoklī nogrand sprādziens
Pagājušajā sestdienā pamatīgs sprādziens nogranda piecstāvu mājā Balvos, Raiņa ielā, par ko šonedēļ ziņo arī citi mediji. Iespējamais vainīgais ir kāds vietējais iedzīvotājs. Cietušo gan nav, arī cilvēku evakuācija no mājas nebija nepieciešama. Tikmēr Valsts policija sākusi kriminālprocesu un skaidro notikušā apstākļus, tajā skaitā eksplozijas iemeslus.
Plašāk lasiet laikraksta “Vaduguns” nākamajā numurā!
Uztura līgums un kad to slēgt
Sabiedrības novecošanās, kas ir aktuāla problēma ne vien Eiropā, bet arī Latvijā, rosina savlaikus uzdot jautājumu par savu radinieku aprūpi vecumdienās. Kā atbalstīt tuviniekus, kuri vēlas dzīvot neatkarīgi, taču kuru pensija, iespējams, nesedz visas vajadzības? Kā viens no variantiem vecākās paaudzes cilvēkiem, lai nodrošinātu savas vecumdienas, ir iespēja slēgt uztura līgumu. Par to, ko līgums paredz un kā to noslēgt, plašāk stāsta zvērināta notāre Gita Rubīna.
Uztura līgums ir līgums, kurā viena puse (uztura devējs) apņemas periodiski dot otrai pusei (uztura ņēmējam) noteikta apmēra uzturu – naudas līdzekļus un citas lietas, un pakalpojumus, kā, piemēram, nodrošināt aprūpi vai medicīniska rakstura palīdzību, kā arī mājokļa kopšanu u.tml., par to pretī saņemot mantisku vērtību.
“Ja abas puses vienojas par to, ka, piemēram, dēls turpmāk rūpēsies par savu māti, tad savā starpā var noslēgt uztura līgumu,” norāda zvērināta notāre Kristīne Malta-Grigule. “Uztura līgumu var slēgt arī par nekustamo īpašumu apmaiņā pret aprūpes pakalpojumu. Līguma būtība ir tāda, ka uztura ņēmējs nodod uztura devēja īpašumā nekustamo īpašumu, pretī saņemot aprūpi. Uztura līgumā līdzēji vienojas par aprūpes nosacījumiem.”
Visbiežāk tiek atrunāti noteikumi par uztura došanu, aprūpi, medicīnisko aprūpi, komunālo pakalpojumu apmaksāšanu un citiem uztura ņēmējam svarīgiem nosacījumiem. Uztura līguma gadījumā īpašuma tiesība uz nekustamo īpašumu pāriet uztura devējam, taču uztura ņēmēja labā tiek pielīgtas ķīlas tiesības, aizlieguma atzīme un/vai dzīvokļa tiesības, kas nozīmē to, ka nekustamo īpašumu nedrīkstēs atsavināt (pārdot, dāvināt, mainīt), ieķīlāt un uztura ņēmējam paliek tiesības dzīvot nekustamajā īpašumā. Gadījumā, ja uztura devējs nepilda uzņemtos pienākumus, uztura ņēmējam ir tiesības celt prasību tiesā par līguma atcelšanu.
Zvērināta notāre Gita Rubīna norāda, ka uztura līgumu iespējams noslēgt ar jebkuru izvēlētu personu, turklāt uzturu var pielīgt ne tikai uztura ņēmējs pats sev, bet arī vēl kādam citam cilvēkam (piemēram, savam laulātajam). Jebkuru līgumu iespējams noslēgt vai nu tiešsaistē virtuālā vizītē videorežīmā, elektroniski parakstot līgumu ar eParakstu, vai arī vēršoties pie zvērināta notāra klātienē, vai uzaicinot zvērinātu notāru pie sevis.
Lai saņemtu zvērināta notāra pakalpojumus vai juridisku konsultāciju, aicinām vērsties pie kāda no notāriem, izmantojot Latvijas Zvērinātu notāru padomes interaktīvo karti: https://www.latvijasnotars.lv/notaries_map
Veiksmes prognoze
.